Reklama:

Jiří Beran řekl pravdu o vakcínách, která se nebude líbit ministerstvu zdravotnictví. Proti omikronu máme v ruce starý preparát

Profesor Jiří Beran
Profesor Jiří Beran
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2021

Kolem očkování proti koronaviru panuje nejen v České republice poměrně emotivní diskuze. Ta se ještě více rozhoří, až do Česka naplno dorazí jihoafrická varianta omikron. Odborníci se shodují, že jedinou zbraní je posílit imunitu prostřednictvím očkování. Ohledně vakcinace pro ŽivotvČesku.cz promluvil epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran (61).

Reklama:

V současnosti lze podle dat, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, usoudit, že epidemie již několik týdnu má sestupný charakter. Za uplynulý týden se asi o čtvrtinu snížilo množství hospitalizovaných s covidem-19. Experti a politici ale varují před variantou omikron, od které neví nikdo, co přesně čekat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ji kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé byla zaznamenána 9. listopadu v Jihoafrické republice. Podle expertů je omikron třikrát až čtyřikrát nakažlivější než dosud dominantní varianta delta. Panují obavy, že kvůli vysoké míře infekce také omikron začne v lednu výrazně zahlcovat kapacitu tuzemských nemocnic.

Reklama:

Stále platí, že nejefektivnější ochranou je očkování. Ohledně něj promluvil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Jiří Beran, který zodpověděl velmi zásadní dotaz ohledně toho, jak podle jeho názoru reálně chrání současná vakcína před novou variantou viru omikron.

"Představte si, že někomu píchnete injekci a ten člověk si vytvoří třeba 100 nebo 1000 jednotek protilátek. Všechny ty protilátky jsou schopné navázat původní virus. Když to ale uděláte u lidí, ke kterým přijde delta varianta, tak z té stovky nebo tisícovky protilátek uplatní 40 nebo jen 400 jednotek protilátek, tedy podstatně méně než v případě původní varianty. Když by to mělo být na variantu omikron, tak se protilátek uplatní třeba jen 20 nebo 200. Chci tím říct, že určitý stupeň zkřížené ochrany můžeme vytvořit i vakcínou, která je určená pro původní wuchanskou variantu, ale pokles když máte třeba jen 20 jednotek, tak ten pokles protilátek v organismu je rychlejší než u té stovky. Pokud se tedy očkuje pouze vakcínou proti původní variantě, tak se bude vytvářet jen částečná a zkřížená imunita, jejíž trvání nemůže být tak dlouhé, jako je trvání imunity vůči původnímu viru. Imunitní odpověď je výrazně nižší," popsal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Jiří Beran s tím, že je nutné navodit v populaci vysoké hladiny protilátek.

To, že současné vakcíny byly primárně určeny k očkování proti původní variantě, potvrdili také Roman Prymula (57) či bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35). Ti vnímali limity vakcín, když popisovali jejich účinnost proti variantě delta. Navíc omikron podle prvních vědeckých závěrů umí imunitu navozenou očkováním »obcházet« ještě lépe než mutace delta.

"Zatím se bohužel přeočkovává vakcínou původní, která nekryje přímo různé mutanty, které tady máme, zejména deltu. A proto musíme mít vysoké hladiny protilátek, aby alespoň část z nich byla funkční a fungovala proti těmto mutacím," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), když popisoval slabinu současných vakcín. Ještě dále zašli v Izraeli, kde se začíná hovořit o tom, že na omikron nebudou stačit ani tři dávky. "Musíme říci veřejnosti pravdu. Od expertů slýchám, že ani třetí dávka vakcíny neochrání proti omikronu," citoval web Ynetnews izraelského ministra zdravotnictví Omara Barleva.

Ačkoliv se epidemiolog Jiří Beran na mnoha otázkách kolem epidemie s odpovědnými politiky neshodne, souhlasí s tím, že společnost má v ruce nedokonalé očkovací látky a je nutné tlačit na farmaceutické společnosti, aby začaly nabízet preparáty, které budou účinné i na omikron. Jiří Beran ale odmítá to, aby současné vakcíny byly nasazeny plošně.

"Z tohoto pohledu plyne, že pokud nemáme nic jiného v ruce a nabídneme přeočkování třetí dávkou, tak s největší pravděpodobností to bude mít nějaký pozitivní význam u té vysoce rizikové skupiny, což jsou osoby nad 60 let, osoby s obezitou, s ischemickou chorobou srdeční, s cukrovkou... Tady to nějaký minimální význam má. U lidí, u kterých nehrozí závažný průběh onemocnění covid-19, je lepší, aby to onemocnění prodělali. Samozřejmě je nutné vytvářet tlak na výrobce očkovacích látek, aby látky určené pro přeočkování už lépe odpovídaly novým antigenním variantám viru," dodal Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: