Reklama:

PCR test jako doklad bezinfekčnosti bych uznával, říká Roman Prymula s tím, co lze ještě od koronaviru očekávat v roce 2022

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2022

Současný počet pacientů s covidem-19 je nejnižší od 3. listopadu. Před týdnem leželo v nemocnicích s nákazou zhruba o 800 lidí víc. Také v tomto případě ale odborníci varují před nakažlivější variantou omikron. Podle nich by měla v Česku převládnout ve druhé polovině ledna a hrozí kvůli ní také naplnění nemocnic zhruba 7000 pacienty. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by se mělo znovu zavést uznávání PCR testu jako dokladu bezinfekčnosti, uvedl to na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz s tím, co se dá ještě očekávat od nového typu koronaviru.

Reklama:

"PCR test je určitě větší jistota do skutečnosti, že daný člověk není nakažen než jakýkoliv jiný postup, protože lidé, kteří mají negativní test v dostatečně krátké době máme jistotu, že nejsou infekční pro své okolí. To znamená, že si dovedu představit, že se budou konat akce, kde budou testováni všichni, tedy jak očkovaní či neočkovaní a taková akce by mohla proběhnout. Zatím to není a myslím si, že by se to mělo zavést," vysvětlil pro ŽIvotvČesku.cz. Pro návštěvu hromadných akcí či služeb v současnosti je uznáváno jen očkování nebo prodělání nemoci.

Zvyšuje se pozitivita testovaných, a to u všech třech typů testů. V případě nejčastějších preventivních testů bylo v neděli pozitivních 4,93 procenta vzorků, o týden dříve 3,63 procenta. U diagnostických testů, kterými se prověřují lidé s příznaky onemocnění, se pozitivita zvýšila z 14,58 procenta na 15,66 procenta. U epidemiologicky indikovaných testů, které se provádějí například kvůli kontaktu s nakaženým, vzrostl podíl pozitivních z 9,35 na 12,94 procenta.

Reklama:

Podle Romana Prymuly predikovat, co lze ještě od nového typu koronaviru očekávat, není zcela jednoduché určit. "Rozhodně bych nepředpovídal, co koronavirus ještě dokáže, protože je variabilní a může zmutovat do varianty ještě mírnější než je omikron a skončí v zapomnění, ale může tomu být i naopak a může zmutovat do podoby, že bude klinicky závažnější a bude se šířit rychleji. V tuto chvíli je to tak, že my jsme krok za ním," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví k roku 2022.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: