Policie už našla matku miminka odhozeného do kontejneru. Psycholog Jeroným Klimeš přiblížil motivaci ženy vzdát se dítěte
Od sobotního rána se pardubičtí policisté zabývají nálezem miminka v kontejneru na směsný odpad. Během dopoledne vypátrali jeho matku. Zatím není jasné, zda to byla ona, kdo novorozence v igelitové tašce odložil. Podle psychologa Jeronýma Klimeše (54) ale za činem nestál úmysl dítě usmrtit. "Je vidět, že tam je vůči tomu dítěti ambivalence. Ten člověk ho nechtěl zabít, ale ani ho nechtěl mít. Nevěděl, co s tím udělat a tak udělal čin, který je na hlavu," řekl pro ŽivotvČesku.cz a popsal, jak lze do budoucna takovým případům zabránit.
Plačící miminko nalezeno v Pardubicích v kontejneru okolo páté hodiny ranní. Nalezl ho občan, který na místo přivolal záchranku a policii. V tuto chvíli je dítě, které bylo zabalené do igelitového pytle, v lékařské péči a mimo ohrožení života. Policie zahájila pátrání po matce, kterou podle informací portálu Novinky.cz vypátrala během dopoledne. Na otázku, co mohlo ženu přimět k odložení dítěte, se redakce ŽivotvČesku.cz zeptala Jeronýma Klimeše, který se dříve zabýval i policejní psychologií. Dosud není jasné, kdo dítě ke kontejneru odnesl a co bylo přesnou motivací.
"Může jít o tisíce věcí, které se tam kombinují. Nevyčteme, co se stalo, co za tím bylo. Vidíme tam ale určitou ambivalenci (současná existence protichůdných citových postojů, pozn. red.) a nedůslednost provedení činu. Kdyby dotyčný chtěl to dítě cíleně zabít, tak už nežije. Nebyla tam síla ho zabít, nebyla tam žádná velká systematičnost a logičnost, to nasvědčuje, že tam mohly hrát roli silné nervy nebo nižší inteligence. Stejně z toho nic pořádného ale nezjistíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog, co lze z případu v tuto chvíli vyčíst.
Okolo páté hodiny ranní, kdy bylo miminko v kontejneru na směsný odpad nalezeno, se teplota pohybovala okolo dvou stupňů pod nulou. Kdo ho odložil, ten tak podle psychologa neudělal s myšlenkou, že dítě zemře. Je přesvědčený, že kdyby byla smrt miminka účelem odložení, tak už v kontejneru nebude nalezeno živé.
"Každopádně je vidět, že tam je vůči tomu dítěti ambivalence. Ten člověk ho nechtěl zabít, ale ani ho nechtěl mít. Nevěděl, co s tím udělat a tak udělal čin, který je na hlavu. Dal dítě do igelitu a do kontejneru. Ve starověkém Římě byly nechtěné děti odkládány vedle kontejnerů do otroctví. Byl to novorozenec, takže žena porodila a buď ho sama na pokraji sil hned odnesla, nebo to udělal někdo jiný. Jak moc byla matka jednodušší, nebo zda měla doma teror, to nikdo neví. Variant je mnoho," popsal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz, co se mohlo odehrát.
Podle odborníka, jenž se v současnosti zabývá převážně psychologií rodiny, by měl tento případ sloužit jako osvěta. Matky, které se rozhodnou dítě odnosit a dát k adopci, totiž z jeho zkušeností zažívají kvůli svému rozhodnutí větší šikanu, než ženy, které jdou například na potrat. Zdůraznil přitom, že o osvojení dítěte v České republice žádá ročně více než 500 žadatelů, často z řad těch, kteří vlastní dítě mít nemohou.
"Správný čin to není, ale když lidi dělají takové činy, nejsou ve stavu úplně příčetném. Jsou psychicky na dně a pak se chovají nelogicky. Spíš bych to bral jako osvětu. Kdyby ženy chodily těhotné a pak daly dítě do adopce, tak jim budou sousedi mnohem víc nadávat, než kdyby šly na potrat. Když ta žena pak řekne, že ho dala do adopce, že přežilo a bude mít šťastné dítě, tak ji lidi seřvou mnohem víc, než kdyby ten plod zabila v počátku. Tohle pak taky vede k takovému chování," popsal renomovaný psycholog pro ŽivotvČesku.cz jaké chování společnosti pak vede k podobným případům.
Do budoucna vidí možnost ubývání podobných případů právě v tom, že společnost bude k ženám, které se rozhodnou svoje dítě dát k adopci, přinejmenším tolerantní. Ideálně by však podle něj společnost měla tyto ženy za jejich rozhodnutí chválit a uznat, že pro své dítě udělaly dobře.
"Já bych hodně bojoval za to, aby matka, která se po porodu rozhodne, že dá dítě do adopce, za to byla pochválena. Když jí strčíme hlavu do sudu s térem, tak si to ženy netroufnou a pak začnou dělat takové činy, protože nevidí východisko. Je třeba říct, že při adopci žena zažije těhotenství, nebude neplodná, dítě bude mít normální dětství. Všechno se to dá udělat. Kdyby byla větší tolerance pro to dát dítě do adopce, tak by to bylo nejlepší řešení. Díky tomu se ty děti zachrání," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.