Reklama:

Je nutné zavést povinné očkování pro všechny nad 18 let. Milan Kubek řekl, že v ideálním světě by lidé umřít nechtěli

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2022

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53) zná recept, jak by mohla skončit debata o tom, které profesní skupiny očkovat a které ne. Chce zavést povinné očkování pro všechny dospělé Čechy. "Povinné očkování je cesta, jak dosáhnout potřebnou míru proočkovanosti," uvedl prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Vláda Andreje Babiše (67) připravila vyhlášku o povinném očkování pro lidi nad 60 let a některé profesní skupiny. Kabinet Petra Fialy (57) vyhlášku dosud nezrušil ani nepřepracoval, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) pouze několikrát uvedl, že tu část o povinné vakcíně pro osoby nad 60 let chce přepracovat. Zároveň vláda chce jednat se zástupci profesních skupin, které by do posledního února měly být proočkované.

Hovoří se o tom, že povinné očkování se bude od 1. března týkat zdravotníků, hasičů, vojáků a policistů. Někteří lidé z těchto profesních skupin uvedli, že v případě nutnosti se nechat očkovat se obrátí na soud, nebo jsou připravení své pracovní pozice opustit a změnit zaměstnání.

Reklama:

Prezident ČLK Milan Kubek vnímá, že debata ohledně očkování profesních skupin je poměrně emotivní a férovější by podle něj bylo, kdyby byli naočkováni všichni Češi starší 18 let.

"Plošné povinné očkování by bylo samozřejmě lepší. Česká lékařská komora už 20. listopadu vyzvala vládu, aby připravila potřebné legislativní kroky, aby se co nejdříve mohlo zavést povinné očkování pro všechny osoby starší 18 let, které nemají žádnou zdravotní kontradikci po očkování. Povinné očkování je cesta, jak dosáhnout potřebnou míru proočkovanosti. Nežijeme bohužel v ideálním světě, kdybychom v něm žili, tak by se lidé naočkovali kvůli tomu, že chtějí být zdraví, nechtějí zemřít a chtějí chránit své blízké a mají zodpovědnost ke svému okolí. Bohužel v ideálním světě nežijeme, naočkováno máme asi 63 procent obyvatel, což nás řadí na 22. místo v Evropské unii. V počtu zemřelých na počet obyvatel patříme k těm nechvalným premiantům," zdůraznil šéf České lékařské komory pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (43) by definitivní znění vyhlášky o povinném očkování pro profesní skupiny mělo být známo před 15. únorem.

Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech. Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu. Od února navíc bude platit očkování dvěma dávkami jen devět měsíců, dál bude nutné přeočkování.

Vyhlášku o povinném očkování napadla skupina 14 senátorů a podala k Ústavnímu soudu stížnost. Podle nich je vyhláška protiústavní a neopodstatněná.

Podle Milana Kubka varianta omikron, která začíná v Česku převládat, ukazuje, že jedinou cestou je očkování. Prezident České lékařské komory uvedl, že není možné pokračovat v debatě o uznávání protilátek, to je podle Kubka drahá cesta, která nikam nevede.

"Nikde ve světě nejsou protilátky stanovené běžnými metodami brané jako dostatečná ochrana proti infekci covidem. Když protilátky stanovíme, tak je to jen důkaz o tom, že někdo nemoc prodělal nebo že byl očkován, nic více nezjistíme. Pokud bychom měli skutečně stanovit, jestli má imunitu, tak je potřeba provádět tzv. virus neutralizační test, kdy se používá živý virus, který je exponován protilátkami z krve vyšetřovaného a zjišťuje se na tkáňových kulturách, zda se virus množí. To je velmi drahé a komplikované vyšetření," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který jako tvrdý zastánce povinného očkování v minulosti čelil vyhrožování a musel se obrátit na policii.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: