Reklama:

Nový šéf pražského ANO Ondřej Prokop odpověděl na otázku, která trápí lidi s průměrným platem. Zlevní byty a jak to bude?

Ondřej Prokop
Ondřej Prokop
Foto: Se svolením Ondřeje Prokopa
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2022

Novým předsedou hnutí ANO v Praze byl před několika dny zvolen Ondřej Prokop (36). Zastupitel a stávající předseda magistrátního klubu hnutí vystřídal Miroslava Nauče, který byl v čele pražské organizace od loňského léta. Redakci ŽivotvČesku.cz charismatický politik poskytl rozhovor, ve kterém odpověděl na velmi palčivé dotazy ohledně bytové politiky, která ho budí ze snů, protože dostupnost bydlení je jedna z jeho priorit. Krátce pak uvedl, že své aktivity v rámci své pozice chce směřovat k nadcházejícím komunálním volbám, které proběhnou letos na podzim.

Reklama:

Pane předsedo, v pondělí jste se stal šéfem pražské organizace hnutí ANO a vím, že jste specialista na oblast bydlení. Zaujal mě ale váš výrok po vašem úspěchu, když budu citovat: "Piráti měli celé volební období šanci ukázat, že jejich soustavná opoziční kritika předchozího vedení magistrátu nebyla jen prázdná slova. Potvrdilo se ale to, čeho jsme se obávali. Praha stagnuje, neinvestuje a jede v podstatě jen ze setrvačnosti." Musím se zeptat, jak mám vaše slova člověk vnímat, protože je třeba známo, že od ledna 2019 až do října 2021 se Praze povedlo opravit 949 městských bytů, vím o založení Městské nájemní agentury a také založení Pražské developerské společnosti aj. Rád bych se totiž v našem rozhovoru zejména bavil o bytové politice, protože to je téma, které silně rezonuje společností.

Víte, současné vedení Prahy se v otázce dostupnějšího bydlení bezesporu vydalo správným směrem. O tom svědčí již zmiňované založení Pražské developerské společnosti nebo vypracování metodiky kontribuce investorů, která řeší otázku spoluúčasti developerů na rozvoji infrastruktury a občanské vybavenosti. Jsou nicméně oblasti, ve kterých magistrát fatálně selhává.

Reklama:

To zní zajímavě. Pojďme to trochu tedy rozebrat.

Tak pojďme. (Usmívá se) Tou první z nich je zrychlení povolovacích procesů. Když uvážíme, že se Česká republika v žebříčku délky stavebního řízení dlouhodobě pohybuje okolo 155. místa, přičemž Praha je v tomto hledu ještě pomalejší než je republikový průměr, je zjevné, že se stavební úřady v Praze potýkají se systémovými obtížemi. Už dříve jsem navrhoval založení pracovní skupiny, která by se touto problematikou zabývala, to ale nepadlo na úrodnou půdu a koalice můj návrh smetla ze stolu.

Rozumím.

A druhý veliký problém spočívá ve správě obecního bytového fondu. Je pravda, že jejich oprava zrychlila, na druhou stranu ale město o mnoho bytů přišlo v důsledku již rozběhlých privatizací. Je otázkou, zda alespoň část z nich přece jen nebylo možné zastavit. Velmi malé cíle si vedení Prahy klade v oblasti obecní bytové výstavby. Postavit 500 obecních bytů ročně je žalostně málo.

S tím se shodne více lidí, což předpokládám, že je dlouhodobý problém...

Ano a nic se s ním progresivně nedělá, což je škoda, protože konečný dopad to má na občany.

Víte, co mě zaujalo. Piráti vás po vašem výroku, který jsem zmínil, kritizovali, a to tak, že jste byl nedávno odvolán z funkce místostarosty Prahy 11, což navrhli právě Piráti, kteří zde vládnou v koalici spolu s ODS, TOP 09 a hnutím STAN. Podle Pirátů jste dlouhodobě nezvládal svou gesci majetku a kritizovali například to, že jste radu neinformoval o zatékání do ubytovny Sandra. Co si o tomto tvrzení myslíte?

(Zamyslí se) Každý má své svědomí. A je naprostá a zoufalá lež, že bych kolegy neinformoval o zatékání do Sandry. Není to pravda a mrzí mě, že někdo ohýbá skutečnost tak, aby mě to očerňovalo. Ale když se mě na to ptáte, tak vám popíšu, jaká je realita. Hned po nástupu do funkce v roce 2019 jsem na radě předložil stavebně technický průzkum ve kterém se to jasně psalo a upozorňoval jsem pirátského starostu Dohnala na rizika. Na to jsou jednoznačné důkazy, třeba zápisy z rady. I přes to Piráti podepsali původní smlouvy a zakázku rozjeli. Když viděli, že to je skutečně průšvih, nejjednodušší bylo to hodit na kolegu z ANO, vždycky za všechno přece může ten z ANO, alespoň to tak poslední roky vypadá… Nicméně situace na Praze 11 je komplikovaná a její rozbor by vydal na samostatný rozhovor.

Zajímá mě to, protože o vás se obecně ví, že nepatříte k lidem, kteří přehazují vlastní chyby na druhé a umíte je přiznat a postavit se jim čelem...

Jak říkáte, určitě nemohu vyloučit, že bych ty 3 roky udělal vše správně, když řídíte tak rozsáhlou gesci, jakou jsou investice a majetek navíc s odborem, který dlouhodobě není naplněn, tak se prostě problémy objeví. Nicméně před mými voliči mám svědomí čisté, povedlo se mi zrealizovat unikátní dostavbu ZŠ Chodov za 150 milionů korun, kde vznikla nejen první zcela energeticky pasivní školní budova v Praze, ale hlavně po desítkách let i důstojné zázemí pro kantory a děti. Podařilo se mi mimosoudní dohodou získat do majetku Prahy celou obří budovu vestibulu metra Háje, abychom ji mohli opravit a nemusela být zavřena podobně jako Budějovická. Soudní spor se před mým nástupem bez výsledku táhnul přes 12 let a celou tu dobu tato obrovská stavba v podzemí s metrem, nad ním s garážemi a na povrchu s obchodní částí chátrala! Nebo se mi podařilo plně pronajmout a ekonomicky vrátit »na koleje« novou obecní budovu se 196 byty Zahrady Opatov, kterou moji předchůdci zaplnili neplatiči a problematickými nájemci. Dokonce jsem část bytů vyčlenil s regulovaným nájemným pro rodiny našich učitelek a učitelů. Je za mnou za ty 3 roky nemalé množství práce a pravidelně o ní sousedy informuji na svých sociálních sítích, tedy věřím, že to za 10 měsíců voliči ocení v komunálních volbách. Volby jsou totiž u nás politiků to jediné objektivní měřítko, zda jsem práci dělal dobře nebo ne.

Za tři roky to není malý výčet, přiznám se, že tak to na mě působí. Hodně mě a myslím, že i Pražany zajímá, když bychom se podívali na Městskou nájemní agenturu (MNA), co vy si o tomto projektu myslíte? Vím, že již 12 domácností v bytové nouzi našlo díky projektu nový domov.

Vzhledem k výsledkům podobných snah v zahraničí jsem byl k možnému úspěchu agentury poněkud skeptický a čas mi, myslím si, dal zapravdu. Od konce dubna, kdy vznikla, se MNA podařilo zprostředkovat pronájem 12 bytů na časově ohraničenou dobu. Její rozpočet pro rok 2021 přitom činil přes 5 milionů korun. Za stejnou částku mohlo být opraveno přibližně 10 obecních bytů, které by s jistotou sloužily k bydlení na další desítky let. Viděno touto optikou zkrátka nemůžu považovat projekt za úspěšný.

Touto optikou se dá s vámi souhlasit. Ale teď mě napadá, když se ještě vrátím k předchozí otázce, Praha doufala, že by se díky zřízení MNA mohly omezit i krátkodobé pronájmy, to se ovšem zatím neděje. Město chce teď ale u poslanců znovu zkusit prosadit návrh novely, která mluví o větší regulaci platforem typu Airbnb. V čem je vlastně tato služba tak závadná?

Krátkodobé pronájmy jsou problematické z důvodů ekonomických i co se týká dobrých sousedských vztahů. V současné situaci není tento segment podnikání dostatečně regulovaný, a krátkodobé ubytovací služby tak představují nekalou konkurenci hotelů a penzionů. Turisté, kteří je využívají, jsou často neohleduplní vůči obyvatelům okolních bytů. Ti si často stěžují na hluk, který ruší noční klid, nepořádek, ale i ztrátu pocitu bezpečí. Jsem proto rád, že se návrh na regulaci krátkodobých pronájmů opět vrací k projednání ve Sněmovně. To je, mimochodem, jedna ze zásluh současných radních, a patří jim za ni velký dík.

Přiznám se, že to jsem vůbec netušil... Ale zůstaňme ještě u Airbnb, bezmála sedm tisíc bytů s celkem 18 732 lůžky nabízeli loni v červenci pronajímatelé v Praze prostřednictvím platformy Airbnb. To je polovina bytů oproti červenci 2019.  Vyplynulo to z analýzy, kterou vydal Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Je to tak, že za poklesem stojí covid a tedy poslední dva roky snížený turismus?

Ano, říkáte to správně. Pokles nabídky krátkodobého ubytování je bezpochyby reakcí na výrazné snížení poptávky z důvodu pandemie. Pokud se alespoň část těchto bytů dostane na realitní trh a bude pronajata klasickým způsobem, je to jistě pozitivní. Z hlediska rozměrů současné bytové krize se ale jedná o kapku v moři, dostupnost bydlení v podstatě nijak neovlivní.

Chápu. Teď vám položím otázku, která rezonuje společností, mluví se o tom, bije se na poplach a přijde mi, že s tím nikdo nic nemůže udělat.

(Usměje se) Jsem na ni zvědavý...

Dobře. Obecně se ví, že byty v Praze jsou nejdražší a mladí lidé nemají prakticky šanci bez dědictví či půjčky od příbuzných či hypotéky aj. na ně finančně dosáhnout. Zajímá mě, co je vlastně za tím, že ceny bytů pořád rostou a nemají prakticky strop? A možná mě napadá, co byste těmto lidem poradil, jak tuto velmi těžkou situaci řešit?

Ano, toto je skutečně problém. Pohyb cen nemovitostí ovlivňuje velká řada rozmanitých faktorů. Vedle rozdílu mezi poptávkou a nabídkou je to například celková ekonomická situace, ale také dostupnost pracovní síly ve stavebnictví, cena stavebních materiálů, ale také již zmiňovaná délka stavebních řízení nebo ceny energií a dalších faktorů. Jsem si dobře vědom toho, že v současnosti je pro mnohé mladé páry a rodiny pořízení cenově dostupného bydlení takřka nemožné. A právě to bych svým působením v politice rád změnil, protože to vnímám jako jednu ze zásadních překážek, aby lidé žili spokojeně.

Víte, co mě také zajímá, mluví se také o splasknutí takzvané bubliny v rámci cen bytů. Kdy si myslíte, že k tomu dojde?

Tady vás v souvislosti s nějakou příznivou predikcí zklamu. V dohledné době žádnou korekci neočekávám. Pokud se o to ale zasadíme, můžeme růst cen v příštích letech alespoň přibrzdit, protože dostupnost bydlení je jedna z mých priorit.

Současná dostupnost bydlení je skutečně oříšek. Určitě jste se s tím setkal a domnívám se, že řada lidí to řeší. Co je podle vás výhodnější, je to hypotéka na desítky let s určitými riziky či nájemní bydlení?

Ani tady vás nepotěším. Současný stav je takový, že vlivem zvýšení úrokových sazeb ČNB je možnost získat hypotéku opět o kus obtížnější. Domnívám se proto, že takto otázka nestojí.

Jak to myslíte?

No, je třeba si uvědomit i na příkladech ze západu, že bydlet v nájmu není žádná ostuda a že to v mnoha situacích může být výhodnější.

Vím, že i vy jste dlouhé roky bydlel v nájmu, ale zajímají mě ještě některé věci. Protože jsem zmínil, stal jste šéfem hnutí ANO v pražské organizaci, co bude v tuto chvíli vaším cílem a kde vidíte největší problémy v rámci hlavního města?

Máte správné informace (směje se). Ale abych vám odpověděl. V nejbližších týdnech se chci soustředit čistě na práci směrem dovnitř v organizaci. Musíme znovu vybudovat členskou základnu na některých městských částech. Nejsme třeba na Praze 7, kde by si zcela jistě pan Čižinský a jeho Praha Sobě zasloužili náš opoziční názor. Chci kolegům vrátit mnohdy ztracené seběvědomí a navázat na to dobré, co se nám v Praze za naší vlády povedlo. Málo se mluví o tom, že naše primátorka Adriana Krnáčová vyřešila megatunel Opencard, Škodův palác, tunel Blanka, opravila Šlechtovku, pražské náplavky, připravila kompletně geologický průzkum na Metro D a mnoho projektů, na které současná vláda mohla pohodlně navázat. Chci připravit kvalitní lidi na kandidátní listiny, jednoduchý, jasný a hlavně splnitelný program a pokusit se vyhrát volby na magistrát i v městských částech. Pražany dnes trápí chaos v dopravních uzavírkách, hluboká krize bydlení, o které se dnes bavíme nebo nekonečné zdražování snad všeho. Místo toho se primátor Zdeněk Hřib věnuje malování nesmyslných cyklopruhů, přejmenovávání ulic či se nekompetentně plete do zahraniční politiky. Věřím, že Pražané to vnímají a budou chtít do vedení Prahy lidi, kteří budou schopni řešit jejich skutečné problémy.

Vize máte zajímavé a když to takto říkáte, bude pro mě zajímavé sledovat vaší práci, protože také o vás vím, že jste neuvěřitelný workoholik. Ale zůstaneme ještě u bydlení, a tady mě zajímá, v čem vy osobně vidíte největší problém v nedostupnosti bydlení?

(Zamyslí se a zvážní) To je dobrá otázka, na kterou vám odpovím, že pokud jde o hlavní město, je to zejména pomalá výstavba, která přispívá k růstu cen, a také malý počet obecních bytů. Ukazuje se totiž, že pokud je jejich podíl na trhu s bydlením dostatečný, brání šroubování cen komerčních nájmů nad únosnou míru. A s tím, jak to bylo doposud řešeno, s tím se zkrátka nemohu smířit.

Šroubování cen bytů směrem nahoru... To ale způsobuje také inflace, jestli se nepletu? Považujete koupi nemovitosti v tuto chvíli jako ideální investiční příležitost?

Víte, Češi jsou v investování konzervativní a koupi nemovitostí proto považují za vhodný způsob, jak své peníze zhodnotit. Velmi záleží na konkrétní situaci, z obecného hlediska se ale dá říct, že investice do nemovitosti nemusí být vždy tím optimálním řešením. Zvlášť dnes v Praze při současných cenách.

To bychom mohli více rozebrat, ale já si na vás připravil ještě jednu velmi zajímavou otázku, která lidi rozhodně bude zajímat. Když se podíváme na tržní nájemné, tak v roce 2021 bylo v Praze za byt 1+kk, cca 25 m2 průměrné nájemné 7.500 až 8.500,- Kč + zálohy na služby a energie. U bytu 3+kk, cca 80 m2 pak 16.000 až 18.000,- Kč + zálohy na služby a energie. Co se podle vás musí stát, aby nájmy klesaly k přijatelné a únosné míře?

A tady vás nepřekvapím odpovědí.

Povídejte...

(Zasměje se) Dobře. Jak jsem již zmínil, řešením je již zmiňovaný rozvoj obecního nájemního bydlení, který v Praze prostě postrádá dynamiku. I kdybychom ale výstavbu zintenzivnili, na výsledky si nějaký čas počkáme. Například Vídeň, která je příznivými cenami nájmů proslulá, začala obecní byty stavět ve velkém už před sto lety. Jsem ale přesvědčen, že pokud napneme všechny síly, pocítíme obrat už v horizontu 10 či 20 let.

A tedy kam budou ceny těch nájmů až mířit, když byste je predikoval?

Dělám ve své práci maximum, aby lidi mohli žít důstojně, což je moje osobní zásada, ale předjímat konkrétní čísla je úkolem spíše pro analytiky. Případná řešení by pak odvíjela od toho, který faktor by se na zvedání cen nájemného podílel nejvýrazněji. Co ale můžeme udělat už nyní, je připravit takové podmínky, aby město mohlo začít stavět co nejrychleji. Každé další meškání problém totiž jen prohlubuje.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: