Obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu: Roman Prymula řekl, co zatím brání nárůstu případů
Chřipka se zatím v ČR vyskytuje jen ojediněle. Jasněji o případné letošní chřipkové epidemii by mělo být zhruba do dvou týdnů. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl. Chřipková epidemie před příchodem pandemie koronaviru zasahovala Česko pravidelně v lednu, v době pandemie prakticky vymizela. V Evropě se už ale znovu začínají její případy objevovat. "V tuto chvíli ještě není možné udělat finální účet," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) s tím, že významnému přenosu brání zejména respirátory.
"Chřipka se s velkou pravděpodobností v letošní sezoně na evropském kontinentu šířit bude, ale rozsah případné epidemie v tuto chvíli nelze predikovat. Během zhruba dvou týdnů by mělo být jasněji," napsal Kynčl.
Státní zdravotní ústav, který každý týden zveřejňuje pravidelnou zprávu o šíření chřipky, v ní vyzývá krajské hygienické stanice, aby zahájili nebo zintenzivnili sledování i chřipkových virů mezi akutními respiračními infekcemi, kde v současné době dominuje SARS-CoV-2.
"V tuto chvíli ještě není možné udělat finální účet, protože začíná někdy kolem poloviny ledna a pak narůstá, ale pravdou je, že zatím se vyskytuje velmi omezeně a dá se říct, že nošení respirátorů výrazně tlumí přenos chřipky, který je méně intenzivní než u koronaviru SARS-CoV-2," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, co primárně snižuje počet případů nákazy. Tím jsou respirátory.
"Domnívám se, že ano, protože prakticky se nestalo, že dva roky po sobě by chřipka nebyla vidět," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.
Podobně klidná situace jako v ČR je podle něj také v sousedních zemích. Nejčastěji jsou záchyty chřipky hlášeny z Francie. Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC) podle agentury Reuters uvedlo, že od poloviny prosince v Evropě koluje více chřipkových virů, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně.
Chřipka zabije ročně 650.000 lidí, covid-19 za necelé dva roky přes 5,5 milionu. ECDC informovalo, že v posledním týdnu roku bylo v EU hlášeno 43 případů chřipky na jednotkách intenzivní péče, jen v ČR je aktuálně na JIP s covidem-19 šestkrát víc lidí.
Zpočátku pandemie se koronavirus a chřipka často porovnávaly, podle odborníků ale počty zachycených případů nelze srovnávat. Nákazy se vykazují jinak, u respiračních infekcí je dohromady devět diagnóz. U chřipky se navíc laboratorně testují jenom vážné průběhy. U covidu-19 se naopak za prokázanou nákazu považuje jen ta, kde pozitivitu potvrdili v laboratoři.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.