Vláda se bojí, že by lidi šli do ulic. Vyšli vstříc antivaxerům, zlobí se Václav Hořejší kvůli zrušené vyhlášce o povinném očkování
Povinné očkování proti koronaviru v Česku v tuto chvíli nebude. Vyhlášku, kterou připravila předchozí vláda, ve středu »pohřbil« kabinet Petra Fialy (57). "Vidím v tom populismus. Vláda se asi bojí, že by lidi šli do ulic," uvedl pro ŽivotvČesku.cz biochemik a imunolog Václav Hořejší (72).
Očkování proti covidu-19 nebude povinné. Rozhodla o tom koaliční vláda Petra Fialy (ODS), která nicméně dál považuje očkování za nejúčinnější zbraň proti koronaviru. Původně se měla povinná vakcinace podle vyhlášky, kterou schválil předchozí kabinet Andreje Babiše (67), týkat už od března lidí nad 60 let a některých klíčových profesí.
Předseda vlády ve středu novinářům řekl, že vláda nechce zavedením povinného očkování pro některé skupiny obyvatel prohlubovat příkopy ve společnosti. Povinnost se měla týkat kromě všech lidí starších 60 let také zdravotníků a sociálních pracovníků, hasičů, policistů, celníků, vojáků, studentů zdravotnických škol nebo příslušníků aktivních záloh. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zdůraznil, že povinné očkování proti covidu-19 od začátku považoval za nesmysl.
Rozhodnutí vlády lze chápat jako prohru expertů a politiků, kteří po povinném očkování volali. Rozhořčen vývojem je také profesor Václav Hořejší.
"Rozhodnutí vlády mě překvapilo. Vidím za tím populismus a snahu vycházet vstříc tzv. antivaxerům. Vláda se asi bojí, že by lidé šli demonstrovat, to se jim nehodí. Možná je tato pravicová vláda nakloněna myšlenkám, ať se každý stará sám o sebe, když někdo umře, tak je to přeci jeho věc... Za mě je to jednoznačně politické rozhodnutí," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz krok nové vlády viditelně zaskočený imunolog Václav Hořejší.
Česko v těchto dnech kvůli nakažlivější variantě omikron eviduje rekordní počty nových případů - v úterý jich laboratoře potvrdily téměř 28.500, v nejbližší době má být denní přírůstek nakažených kolem 40.000. Ve skutečnosti je nakažených v populaci podle odhadů dvakrát až třikrát víc, než zachytí testy. I přes rostoucí počet případů covidu na rozdíl od předchozích vln zatím klesá počet lidí, kteří s nákazou skončí v nemocnicích. S covidem je hospitalizováno 1635 pacientů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.