Vládou nenáviděný, lidmi milovaný: Epidemiolog Jiří Beran promluvil o variantě omikron, co reálně způsobuje
Evropa se blíží ke koncovce pandemie nemoci covid-19 a čeká ji klidnější období. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil šéf evropské sekce Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Podle něj je výhled optimistický díky vysoké míře proočkovanosti a imunity získané proděláním nákazy, nižší nebezpečností varianty omikron a nadcházejícímu jaru a létu, které šíření viru tolik nepřejí. O variantě omikron, která podle odborníků nezpůsobuje klinicky závažné průběhy nemoci, promluvil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran (61).
V uplynulém týdnu podle WHO v evropských zemích přibylo 12 milionů nových případů nákazy, což je dosud nejvyšší bilance. Počet lidí, kteří potřebují kvůli těžkému průběhu covidu-19 nemocniční péči, ale nijak dramaticky nestoupl.
V České republice v posledních týdnech čísla pozitivních testů rekordně rostou v souvislosti se šířením varianty omikron, která je výrazně nakažlivější než předchozí typy viru a častěji proráží imunitu získanou proděláním nemoci i očkováním. Většinou má ale mírnější průběh, a nezatěžuje proto tolik zdravotní systém.
"Skutečně se potvrdilo, že omikron není tak patogenním virem. To znamená, že u většiny lidí to onemocnění probíhá v podstatě velmi lehce. Probíhá jako katar horních cest dýchacích spojený se zánětem v nosohltanu a někdy také s kašlem. Málokdy se dostaví zvýšená teplota. Nemyslím si, že by šlo o nějaký supervirus, který by se snadno přenášel. Data, která jsme viděli, jsou částečně zkreslená data, daleko více se totiž testuje. Testuje se ve školách, testuje se také ve firmách, významné procento lidí, kteří jsou odhaleni, jsou lidé, kteří nemají žádné příznaky, jde o lidi, kteří nejsou nijak nebezpeční. Vždycky po víkendu vidíme, že do testovacích center přichází lidé, kteří mají příznaky. Tedy ta čísla, která vidíme po víkendu, jsou čísla očištěná od lidí, kteří podstoupili preventivní testování. Myslím si, že omikron je virus, který způsobuje mírnější průběh onemocnění, ale zatím nejsem přesvědčen o tom, že by to byl virus, který se velmi snadno bude přenášet mezi lidmi. Moje zkušenost je taková, že u sousedů u nás v domě ve dvougenerační rodině trvalo skoro 14 dnů, než si to všichni předali. Není to podle mě tak, že bychom se s někým pozitivním potkali a během pěti vteřin bychom byli nakažení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Beran, který již dříve a opakovaně uvedl, že je přesvědčen, že Česká republika by měla okamžitě přehodnotit způsob boje s koronavirem a platnost některých omezení a nařízení, což se nakonec po středečním jednání vlády stalo.
Vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Poslanecké sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti, uvedl to ve středu večer ve Sněmovně premiér Petr Fiala (57).
Některé evropské země se už nyní vracejí k běžnému fungování a ruší většinu restrikcí. Od 1. února tak učinilo Dánsko a Norsko, příští týden se k nim přidá Švédsko. Švédský zdravotnický úřad doporučil, aby covid-19 přestal být klasifikován jako nemoc nebezpečná pro společnost.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.