Reklama:

Covid prodělají i očkovaní a mohou potřebovat lékaře. Je třeba jim říct pravdu o vakcínách, říká epidemiolog Jiří Beran

Profesor Jiří Beran
Profesor Jiří Beran
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2022

Příchod varianty omikron změnil pravidla »koronavirové hry«, je o tom přesvědčen epidemiolog Jiří Beran (61), který v minulosti proslul jako odpůrce mnoha postupů, které navrhlo a realizovalo ministerstvo zdravotnictví. "Kdo je zdravý a chce se nechat naočkovat, tak bych mu v tom nebránil. Já bych to ale neudělal," řekl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku byl v úterý rekordní, testy jich potvrdily 57.195. To je téměř o polovinu víc než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo 9775. V nemocnicích bylo s s covidem-19 v úterý 2653 lidí, zhruba o 700 víc než o týden dřív. Nad 200 se vrátil počet pacientů ve vážném stavu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Podle epidemiologa Jiřího Berana se v omikronové fázi epidemie stírají rozdíly mezi očkovanými a neočkovanými lidmi. Epidemiolog je přesvědčen, že je na čase lidem říct, že s koronavirem se setkají, i když mají v těle vakcínu.

Reklama:

"Dnes už je pozitivně testováno více očkovaných než neočkovaných. Pokud jde o příjem do nemocnic, tak je to skoro už vyrovnané. Je to indikátor, který ukazuje, že dnes je v podstatě jedno, zda je člověk očkovaný, či není. Ten, kdo má opravdu závažné choroby, tak se musí připravit na to, že tato infekce ho může přivést k hospitalizaci bez ohledu na to, zda je očkovaný, či ne. Všem lidem, kteří se nechali očkovat, bych stále opakoval, klidně formou televizního vstupu před večerní zpravodajskou relací, že jsou očkovaní proti těžkému průběhu a proti hospitalizaci na JIP. Řekl bych jim, že pokud mají příznaky, ať se okamžitě nechají testovat a okamžitě si nechají nasadit léčbu. Dnes už jsou antivirotika, která může lékař lidem předepsat. Myslím si, že toto je klíčové. Je třeba stále dokola říkat očkovaným, aby ihned kontaktovali lékaře, když mají příznaky. Zejména musí kontaktovat lékaře lidé, kteří mají tři riziková onemocnění, tedy cukrovku, obezitu a ischemickou chorobu srdeční," sdělil Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz apelativním tónem, aby lidé nepodlehli dojmu, že když si dají očkování, že pro ně riziko končí a nemohou se nakazit a onemocnět.

Testy v ČR od počátku epidemie předloni v březnu prokázaly 3,1 milionu případů koronaviru, s nákazou zemřelo 37.281 lidí. Počet úmrtí za den se v posledních dvou týdnech jen jednou dostal nad 30, právě v pondělí jich bylo 31, v úterý 17. Nejnovější čísla ale při pozdějších aktualizacích rostou. S covidem-19 je ve vážném stavu v nemocnicích 213 lidí.

Muž, který byl v minulosti ministerstvem zdravotnictví a některými kolegy z odborné obce považován za dezinformátora či antivaxera, je přesvědčen, že vakcíny, které byly dimenzovány na původní varianty koronaviru, v prostředí delty a zejména omikronu nemají stoprocentní účinnost.

"Shoda mezi tzv. wuchanským virem a variantou omikron je minimální. Ochranu od vakcín máme dnes minimální, navíc velmi rychle poklesne. Každý člověk tu nemoc prodělá, musí tím projít i očkovaný. U očkovaných to vede k tomu, že nemoc proběhne mírněji. Každý očkovaný si vytvoří protilátky a buňky v těle, ale nevytvoří si imunitu na sliznici, imunitu na sliznici si vytvoří jen proděláním onemocnění. Určitě bych ale nebránil lidem, kteří vakcínu chtějí. Prováděli jsme rozsáhlé studie a je vidět, že se projevuje mírný placebo efekt. Ten člověk vakcíně věří, chce být očkován, chce si nechat aplikovat třetí dávku, i když je to naprosto zdravý člověk. Já bych to osobně nedělal, ale když to chce takový člověk udělat, ať si to udělá. Každopádně bych mu doporučil, aby interval mezi druhou a třetí dávkou v žádném případě nezkracoval a nechal ho šestiměsíční," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, který úzce spolupracuje s Iniciativou 21.

Podle Jiřího Berana je třeba začít ke koronaviru přistupovat jako ke každé jiné virové respirační nákaze. Společnost by si měla uvědomit, že budou přicházet každý rok různé vlny - jako v případě chřipky, RS viru (respirační syncytiální virus, pozn. red.), adenoviru, parachřipky či rhinoviru. Epidemiolog uvedl, že žádný z těchto typů onemocnění není ve společnosti intenzivně vyhledáván pomocí testů, k SARS-CoV-2 by přistupoval stejně, tedy jako k normální respirační nákaze.

"Podle mě je klíčové udělat analýzu těch, kteří zemřeli. Je nutné vědět, kdo opravdu tvoří rizikovou skupinu. Již víme, že jsou to lidé, kteří mají cukrovku, jsou obézní či mají ischemickou chorobu srdeční. Je nutné zjistit, zda je tu nějaká další riziková skupina. Myslím si, že tyto skupiny si třetí očkovací dávku mohou nechat aplikovat, ale nezatracoval bych je, pokud si ji dát nenechají," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, jehož odborné názory řada jiných expertů odmítá jako nepodložené.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: