Reklama:

13 exkluzivních snímků, jak kriminalisté otevírali sudy z Orlíku. Policejní fotky ukázaly to, co v seriálu Devadesátky neuvidíte

Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz na Žďákovském mostě
Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz na Žďákovském mostě
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2022

Karel Kopáč akce plánoval, Ludvík Černý zabíjel, Vladimír Kuna mrtvoly zavařoval do sudů. Tak měli orličtí vrazi rozdělené úlohy. Redakce ŽivotvČesku.cz získala autentické policejní snímky z Muzea Policie České republiky. "Snímky můžete použít, nemáme je v originále, takto nám byly předány v roce 2010," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ředitel muzea Radek Galaš, když do redakce předával foto s ochranným vodotiskem.

Reklama:

Seriál Devadesátky je velmi oblíbený a každou neděli k televizním obrazovkám přitáhne kolem 2 milionů diváků. Některé záběry ale televizní divák neuvidí, režisér Peter Bebjak a scénárista Josef Mareš došli k logickému závěru, že někdy méně je více.

Reklama:

Snímky, které dokládají, jak probíhalo vyšetřování tzv. orlických vrahů, ale najdete v Muzeu Policie České republiky. Redakci ŽivotvČesku.cz dal svolení k jejich publikování ředitel muzea Radek Galaš. "Snímky jsou umístěny ve stálé expozici. Je samozřejmě možné je použít v tom formátu, který je na našem webu. Tyto snímky nemáme v originále a byly nám předány v této podobě v roce 2010, kdy byla budována část expozice věnovaná kriminalistice a tzv. orlickým vraždám," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ředitel muzea.

Snímky, které najdete ve fotogalerii, jsou skutečné snímky z policejního vyšetřování orlických vražd. Pohled do galerie není vhodný pro mladistvé a citlivé osoby.

K první vraždě došlo 5. dubna 1991. O život přišel kamarád Karla Kopáče Aleš Katovský. Pod záminkou výhodné výměny peněz Kopáč vylákal podnikatele do Rudné u Prahy. Tam čekal Ludvík Černý a měl předstírat člověka, který chce s Katovským měnit peníze. Po transakci se dohodlo, že dvojice Katovský a Kopáč vezmou Ludvíka Černého do vozu a dopraví ho do Prahy. Během jízdy Černý střelil Katovského do hlavy. Ten vůz řídil a Černý s Kopáčem měli štěstí, že se jim vozidlo podařilo udržet na vozovce. Tělo mrtvého podnikatele bylo později zabaleno do drátěného pletiva a ze Žďákovského mostu shozeno do přehrady. Vrazi si rozdělili částku cca 800 tisíc korun.

Druhou obětí se stal podnikatel pocházející z bývalé Jugoslávie Leorento Lipoveci. K vraždě došlo 9. ledna 1992 ve sklepě Vladimíra Kuny. Lipoveci věřil, že do sklepa jde kvůli tomu, že si koupí zbraň. Ludvík Černý ho zezadu střelil do hlavy. Lipoveci byl první obětí, která putovala do sudu. Vladimír Kuna na tělo přidal louh a sud zavařil. Pak se jelo znovu na Žďákovský most a sud byl znovu shozen do Orlické přehrady.

Třetí obětí orlických vrahů se stala matka Vladimíra Kuny. Anna Medková v Mnichovicích provozovala sadomasochistický salon a se synem měla špatné vztahy. Kopáč a Černý sestrojili balíček s výbušninou, který si Medková vyzvedla na poště. Dne 7. února 1992 zásilka explodovala, ale Medková nebyla mrtvá ihned, zemřela v nemocnici o pět dnů později. Její tělo na dně Orlické přehrady neskončilo.

Posmrtnou cestu na Žďákovský most ale absolvoval starožitník Vlastimil Hodr. Ludvík Černý ho střelil do hlavy a okradl o zlaté pečetě, které se nikdy nepodařilo objevit. Jeho tělo skončilo v sudu, ale bez louhu. Vrazi se obávali, aby sud naplněný louhem při cestě k přehradě neexplodoval. Když kriminalisté sud otevřeli, zjistili, že mrtvý měl odříznuté končetiny. Starožitník byl velké postavy a vrahům by se do sudu celý nevešel.

Pátou obětí gangu se stal švagr Karla Kopáče jménem Jaroslav Meier. Chtěla se ho zbavit Irena Meierová, která s ním žila. Souhlasila s tím, že po manželově smrti dům poskytne jako zástavu na vysoký bankovní úvěr. Vraždu provedl 6. července 1993 na chodbě jeho domu čtyřmi výstřely ze škorpionu Ludvík Černý.

Prozkoumávání Orlické přehrady bylo zahájeno 10. července 1995 báňskými potápěči, česká policie nedisponovala technikou, která by umožnila ponor do 70 metrů. První sud byl nalezen po čtyřech dnech pátrání, byly v něm ostatky Leorenta Lipoveciho. Louh je nerozpustil tak, jak vrazi doufali. Zřejmě kvůli tomu, že louh pod vodní hladinou bez přívodu vzduchu nereagoval tak, jak podle plánů gangu měl. Kriminalisté měli v ruce důkaz, který tak nutně potřebovali.

S policií jako první začal spolupracovat Karel Kopáč, který po nehodě, která ho upoutala na invalidní vozík, měl obavy, že se ho zbývající členové gangu zbaví. Odsouzen byl na 21 let, 15. dubna 2004 v kuřimské věznici spáchal sebevraždu.

Ludvík Černý byl odsouzen na doživotí. Muž, který dnes používá jméno Zámečník, stále tvrdí, že nestřílel. V roce 2017 požádal o podmínečné propuštění, to mu bylo zamítnuto. Psychoterapeutka nedošla k závěru, že u něj proběhla resocializace.

Vladimír Kuna byl nejprve odsouzen na doživotí, pak mu byl trest snížen, nakonec byl předčasně propuštěn za dobré chování na svobodu.

Komplicové byli odsouzeni také. Petr Chodounský dostal 14 let. Na 10 let byla odsouzena Kopáčova sestra Irena Meierová. V pardubické ženské věznici si odseděla 5 let, v roce 2002 byla díky dobrému chování propuštěna.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: