Jiří Kajínek popsal, co všechno dělal, když se po útěku z Mírova 41 dnů skrýval v bytě orlického vraha Ludvíka Černého
Seriál České televize Devadesátky míří do finále. Poslední šestý díl uzavře v neděli večer temnou stránku 90. let, ve které se na území ČR odehrálo několik kriminálních případů. Přestože se každý z odvysílaných dílů primárně věnoval jinému zločinu, aktuálně se odehrává v době, kterou si lidé zapamatovali kvůli případu orlických vrahů. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil prezidentem omilostněný Jiří Kajínek (61), který se s nejobávanějším členem gangu Ludvíkem Černým (nyní má příjmení Zámečník) osobně několikrát setkal, a dokonce se po útěku z věznice Mírov skrýval v jeho bytě. Redakci popsal, jak trávil čas, než byl zadržen Útvarem rychlého nasazení.
Jiří Kajínek byl po svém konečném odsouzení v roce 1998 převezen do Věznice Mírov, odkud se mu 29. října 2000 podařilo uprchnout. Dne 8. prosince 2000 byl ale zadržen Útvarem rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého, člena gangu orlických vrahů, který si odpykává doživotní trest. Jeho manželka Marie Černá mu tehdy poskytla azyl. "Skrýval jsem se tam 41 dnů," podotkl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek a popsal, jak si téměř měsíc a půl svobody užíval.
"Bylo to úžasné, musíte si uvědomit, že jste ve vězení na doživotí, pak se vám podaří utéct a jste na svobodě. Sice vás všichni hledají, ale jste na svobodě. A já jsem se neskrýval v bytě, naopak. Došel jsem si do kina, chodil jsem nakupovat, do Prokopského údolí jsem chodil na procházky a běhat každý den. Do kina jsem šel hned druhý den po útěku," popsal pro ŽivotvČesku.cz prezidentem omilostněný Jiří Kajínek s tím, že manželka Ludvíka Černého přes den chodila do práce a o víkendech na chatu se synem.
"Normálně jsem chodil i do města. Všichni mě hledali a já se neskrýval. Jediné maskování, které jsem měl, byla čepice a černé brýle. Bylo to velmi příjemné," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek, že představa lidí, že byl 41 dnů uzavřen v bytě orlického vraha, je zcela mylná.
Organizovaný gang sériových vrahů zabíjel v letech 1991-1993. Jejich oběťmi byli vesměs podnikatelé, které vraždili pro zisk. Policie sbírala důkazy celkem dva roky.
Přezdívku orličtí vrazi si pětice ve složení Karel Kopáč, Ludvík Černý, Vladimír Kuna, Petr Chodounský a Irena Meierová vysloužili kvůli místu, kam »uklízeli« těla svých obětí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.