Matka se dívala, jak otčím pálí Marečka cigaretami. Před třemi lety byl umučen v Lounech malý chlapec. Díl viny nesou i babičky, říká sousedka
Psal se 16. únor 2019 a skončilo utrpení pro malého Marečka (nedožité 3 roky), kterého za přihlížení tehdy devatenáctileté matky Simony T. umučil otčím Josef Kuča. Ten později spáchal sebevraždu. O tom, co se v rodině dělo a proč vzpomínka na bestiální čin nesmí být zapomenuta, promluvila pro ŽivotvČesku.cz Jiřina Karičková, která se stará o Marečkův odkaz.
"Chlapeček ležel na stole v pravém rohu pokoje a jevil jasné známky smrti. Jak ve vlasech, tak na tváři měl odbarvující se modřiny od fialové až do modra. Překvapilo mě, že byl nahý, protože byt byl studený, připadalo mi, že tam byla zima," tak zasahující záchranář do policejního protokolu popsal, jak vnímal, když vstoupil do domácnosti Simony T. a jejího partnera Josefa Kuči. Mareček měl slavit v březnu třetí narozeniny, kterých se nedožil, skončily pro něj dlouhé měsíce, kdy ho za přihlížení vlastní matky Josef Kuča bestiálně mučil.
Nechával ho na studené podlaze, bil ho rukama, pálil žehličkou a cigaretami, sprchoval ledovou vodou, mlátil do malého chlapce vařečkou, kousal ho a pak mu pomocí brčka vycucával krev... U soudu Josef Kuča a jeho partnerka řekli, že chtěli Marečka převychovat, protože zlobil a neposlouchal.
"Fackoval ho ze strany na stranu. Když malej začal slinit a krvácet z pusy, odsával mu to brčkem. K tomu jsem podala vařečku, aby se dostal do jeho sevřené pusinky. Ve vaně mu dal pak Pepa velikou facku. To byla nejšílenější facka za ten večer, otočil hlavu, přišlo mi, že se asi uhodil o vanu. Těch facek bylo několik," řekla matka u soudu.
Vrchní soud v Praze Josefa Kuču odsoudil na 22 let. Muž ve vězení v létě 2020 spáchal sebevraždu. Vězeňská služba vyloučila cizí zavinění. Dnes Kuča leží na hřbitově v Lounech.
Simona T. byla na začátku roku 2021 odsouzena na 8,5 let. Žalobce ji vinil z toho, že mučení přihlížela a synovi nepomohla. Dokazování před soudem ani neprobíhalo, žena přistoupila na dohodu o vině a trestu.
"Byla jsem u soudu s Kučou, bylo strašné to poslouchat. Ale ta jeho znuděná tvář byla hrozná. Jako jediná z republiky jsem byla u soudu se Simonou. Tam byla předem uzavřena dohoda. Proč? Aby musela vypovídat? Že ona se podílela na týrání? Těch 8,5 je směšný trest," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Jiřina Karičková, která se stará o Marečkův pomníček a přeje si, aby vzpomínka na umučeného chlapce nezapadla.
"Mareček byl z Loun, já osobně jsem znala babku Veroniku, nikdy se o vnoučkovi nezmínila. Chodila jsem do domu, kde se stala vražda, nikdo nic neřekl. Vzrostla u mě nenávist vůči těmto lidem. A při představě, co všechno malý musel vytrpět, tu hrůzu. Kolik dětí takhle trpí a neví se o nich. Mareček je symbol, aby lidé byli všímavější. Mně zemřel syn, jsem pěstounka. Ta babička Veronika to věděla, mohla se zmínit, co se u dcery děje, věděla bych, na koho se obrátit. Chudinka maličký, ani si tu bolest nechci znovu představovat. Mareček je symbol. A byl to jen bezbranný chlapeček, který neměl nikoho, kdo by ho miloval a pomohl. A podle mého názoru i prababička Jarmila stála za nic," dodala pro ŽivotvČesku.cz žena, která redakci poskytla fotky Marečkova pomníčku.
Na redakci ŽivotvČesku.cz se obrátila s tím, ať jsou lidé všímavější. Ať více pozorují, co se děje v jejich okolí, ať raději ohlásí i plané podezření na týrání, než aby zvítězila lhostejnost, jako se to stalo v Lounech...
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.