Reklama:

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer odpověděl na dotaz ohledně archivu Františka Mrázka: Odkázal na vše možné v české politice

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 2. 2022

Byl nejvýraznější tváří českého podsvětí, měl kontakty mezi politiky a dokázal šikovně tahat i za nitky ve vysokých patrech policie. Když František Mrázek (†47) zemřel rukou odstřelovače, mnoho lidí se bálo, zda se na světlo světa nedostane jeho archiv. Někteří se přitom téměř určitě bojí dodnes. Pro ŽivotvČesku.cz se ohledně toho, co dodnes je legendou, o které se jen mluví, vyjádřil bývalý ministr vnitra Ivan Langer (55).

Reklama:

Mnoho kompromitujících materiálů na všechny, které by kdykoli v budoucnu mohl potřebovat, obsahoval tajný archiv Františka Mrázka. Jestli skutečně existoval a kde skončil, je jednou z největších záhad polistopadového dění v České republice a mluvit se o něm nepřestalo ani po Mrázkově smrti v roce 2006. Spíše naopak.

Reklama:

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Ivana Langera, ke kterému se v roli šéfa rezortu vnitra dostal dozvuk 90. let. Už v té době některým bylo jasné, že Mrázkův archiv je tím, čemu se říká pandořina skříňka. Bývalý zkušený politik ohledně toho uvedl, že o tom slyšel jako všichni, ale to je celé. "Nevím, komu by mohl ublížit, ani nevím, jestli takový archiv existoval či existuje. Nemám vůbec odhad, co by se v něm mohlo nacházet. Je ale možné, že v české politice jsou stále ještě lidé, kteří se s Františkem Mrázkem osobně znali, setkali se s ním, a dokonce s ním, myšleno v uvozovkách, podnikali, nevím" vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který byl v minulosti spojován s takzvaným kmotrem. Tehdy se deník dnes patřící do skupiny AGROFERT musel exministrovi omluvit, protože otištěné informace se nezakládaly na pravdě. Kauza se táhla dlouhých 8 let (2008 - 2016).

Třeba v souvislosti s Františkem Mrázkem se vyjádřil v roce 2011 lobbista Marek Dalík (47). Uvedl, že expremiér Andrej Babiš (67) s ním měl pletky. "Podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si objednal vraždu Mrázka on," řekl tehdy Dalík bez dalšího vysvětlení týdeníku Ekonom. Na upozornění, že na to nemá žádné důkazy, odvětil, že to není jeho problém.

Podle Dalíkova příběhu měl mít Babiš zájem na smrti krále podsvětí kvůli prodeji potravinářské firmy Setuza. Někdejší vyšetřovatel vraždy Mrázka Karel Tichý to ale zpochybňoval. "My jsme se Babišem vlastně ani nezabývali, naše šetření ohledně Mrázkovy vraždy směřovalo spíše k podnikatelům Tomáši Pitrovi a Radovanu Krejčířovi," citoval tehdy Ekonom Tichého.

Redakce se ohledně archivu zeptala i současného ministra vnitra Víta Rakušana (43). "Archiv mohl skončit u někoho z nástupnických oligarchů, ale i jinde. Určitě cítíme, že i v dnešní politice se používají nejrůznější zákulisní informace, a nedělám si iluze, že mnohdy se různé složky a materiály vytvářejí dodnes," řekl pro ŽivotvČesku.cz Rakušan, který se v loňském srpnu obrátil na státní instituce kvůli obavám z možného sledování své osoby. V té době totiž server Neovlivní s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že kompromitující materiály na Rakušana se pokouší shánět právě tehdejší premiér Andrej Babiš.

František Mrázek zemřel rukou profesionála v roce 2006 v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Bylo po 20. hodině večer, skončily zprávy a boss se vydal ze dveří své firmy k vozu. Stačilo udělat pár kroků a jeho život by zase chránila pancéřovaná limuzína. Speciálně upravený náboj z odstřelovací pušky ale ukončil jeden příběh a vyvolal řadu otázek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: