Reklama:

Kde je nejvíce alergenů v domácnosti a co s tím dělat?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Redakce ŽvČ |
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2022

Náš domov se zdá být příjemným místem, kde jsme v bezpečí. Při bližším pohledu je ale jasné, že je to jen chiméra. Alergeny jsou na každém rohu a je jen na nás, zda je chceme vidět či nikoliv.

Reklama:

Většinu choroboplodných zárodků odstraní generátor ozonu, který se postará o obnovu vzduchu v uzavřených prostorech. Tento přístroj likviduje viry, bakterie a plísně, ale postará se také o nepříjemný zápach.

Alergici již moc dobře vědí, že není potřeba, aby se škodlivé látky v našem bytě množily a přístroj využívají pravidelně. Ostatní si mohou přístroj pořídit také, základem je ale především dbát na pravidelnou údržbu naší domácnosti. Na co se především zaměřit?

Reklama:

Ložnice je ráj pro roztoče

Spánkem trávíme zhruba třetinu svého života. Většina z nás ale bohužel spí v naprosto nevyhovujících podmínkách – a nejde přitom jen o ergonomii.

V posteli se každou noc usazují noví roztoči, kteří se živí mikroskopickými kousky naší odumřelé kůže. Asi tušíte, kde jich přebývají obrovské kolonie – v našich matracích. Proto se doporučuje matrace měnit alespoň jednou za sedm let.

Co můžeme udělat, abychom minimalizovali počet roztočů v matraci a peřinách? V první řadě co nejčastěji větrejte. Vyneste peřiny i matraci na balkón a dovolte přímému slunci či tuhému mrazu, aby se postaral o skoncování s alergeny.

Lůžkoviny vyměňujte alespoň jednou za dva týdny. Pokud vyloženě trpíte alergiemi, váš ošetřující lékaž vám už nejspíš doporučil výměnu lůžkovin každý týden.

Koberce jsou živná půda pro alergeny

Další prvek domácnosti, ve kterém naleznete to, co si raději nepřejete vidět, jsou koberce. Ty se starají o příliv škodlivin do vzduchu v celé místnosti, ale také o dokonalou živnou půdu pro mnoho typů alergenů. V koberci se daří roztočům, pylovým částicím, bakteriím i plísním. Máte domácího mazlíčka? I jeho roztoči jsou v koberci usazeny.

Nejlepší je mít doma podlahy, na kterých nejsou koberce položené vůbec. Pokud už je někde musíte mít, zvolte raději menší, kusové koberce. Některé tkané varianty se dokonce dají vložit do pračky. Takovými textiliemi si můžete bez obav zútulnit domov a pravidelně se starat o jejich dezinfekci.

Kusové koberce vyperte na šedesát stupňů, aby došlo k likvidaci choroboplodných zárodků. Dokonale je pak vysušte, ideálně v sušičce. Jestliže se vám nepodaří koberce kompletně vysušiš, opět si do domácnosti přinesete nezvané hosty, a to zejména plísně.

Lapače prachu

Milujete svůj domov a nedáte dopustit na překrásné bytové textilie, dekorace a drobné předměty? V tom případě si ale musíte dobře rozmyslet, jak často je budete udržovat. Záclony a závěsy by se měly prát alespoň jednou za dva měsíce, úklid prachu je pak samozřejmostí každého týdne.

Když máte v bytě alergika, měli byste přítomnost lapačů prachu co nejvíce omezit. Dovolte vzduchu, ať v místnostech proudí bez omezení. Místo drobností z dovolené si raději přivezte více zážitků, nebo nějakou lokální potravinu. Vzpomínkové věci uložte do krabice a odneste do úložného prostoru.

Na závěr máme ještě jeden tip, jak můžete domácnost zbavit alergenů. Projděte všechny místnosti a dobře se podívejte zejména na severně orientované stěny. Neusadila se na nich plíseň? Tato téměř neviditelná hrozba pro naše zdraví stojí za celou řadou onemocnění. A dává vám signál, abyste v těchto místnostech v zimních měsících více topili a po celý rok pravidelně větrali.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: