Koronavirus nezmizel, Rakousko vrací roušky, Německo láme rekordy incidence. O stavu v Česku promluvil Roman Prymula
S válkou na Ukrajině téma koronaviru ustoupilo do pozadí zájmu, virus ale nikam nezmizel. A jestliže v Česku mají počty nakažených sestupnou tendenci, sousední Rakousko znovu zavádí nošení roušek. V Německu pak mají téměř 300 tisíc nových případů denně a nejvyšší incidenci za celou dobu pandemie. Situaci v ČR popsal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.
Zatímco testy včera v Česku potvrdily 7174 nových případů covidu-19, což je nejméně ve všední den od letošního 7. ledna, Rakousko znovu zavádí roušky. "Jinou volbu jsme neměli, v nemocnicích už personál jede na doraz," vysvětlil rozhodnutí vlády ministr zdravotnictví Johannes Rauch pro server Kurier. Návrat k respirátorům ve vnitřních prostorech je podle něj tím »nejjemnějším« možným zpřísněním.
"Po dvou letech pandemie jsou prostě lidi tak vyčerpaní, že jsme museli reagovat," dodal ministr s odkazem na extrémně vysoký počet nákaz koronavirem mezi pracovníky zdravotnických zařízení.
Německo pak za uplynulý den zaznamenalo přes 296 tisíc nových případů koronavirové nákazy, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Sedmidenní incidence v zemi ale dosáhla nejvyšší hodnoty od počátku pandemie, informoval Institut Roberta Kocha (RKI).
Přesto v Německu minulý víkend skončila téměř veškerá opatření zavedená v boji s koronavirem. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, je na hodnotě 1756,4. O den dříve to bylo 1752, před měsícem 1259,5.
Pro srovnání, v Česku podle údajů z dnešního rána incidenční číslo činí 489, což je nejnižší hodnota od 12. ledna. Testy včera potvrdily 7174 nových případů, což je o 981 méně než před týdnem a zároveň nejméně ve všední den od letošního 7. ledna. V nemocnicích bylo ve čtvrtek 1945 lidí s pozitivním testem na covid, nejméně za poslední dva měsíce. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Stejně výrazně jako počet nově odhalených případů, tedy o 12 procent, však ve čtvrtek klesl i počet provedených testů. Laboratoře na covid otestovaly 28 tisíc vzorků, zatímco o týden dříve téměř 32 tisíc.
Situace by se podle epidemiologa Romana Prymuly mohla změnit s podzimem, kdy se do popředí dostávají respirační onemocnění. "Myslím si, že u nás do podzimu respirátory nenasadíme. Může sice dojít k nějakému přechodnému navýšení počtu nakažených, ale na rozdíl od jiných evropských zemí se u nás nic dramatického neděje. Třeba v Německu je ale situace diametrálně odlišná. Věřím, že je to tím, že v České republice už většina lidí nemoc buď prodělala, nebo je očkovaná," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
S podzimní změnou situace počítá i ministerstvo zdravotnictví. "Na podzim nějaká vlna bude. Nevíme ale, jestli to bude třeba omikron či to bude nějaká závažnější mutace. Připravujeme kampaň, aby lidé řešili očkování, protože rizikové skupiny a zejména někteří senioři stále naočkovaní nejsou. Ukázalo se, že ti, kteří naočkovaní byli, tak nikdo neměl v souvislosti s omikronem vážný průběh. Monitorujeme situaci, připravujeme se na podzimní vlnu, ale zatím nikdo neví, jaká bude," uvedl před časem pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.