Není možné vyloučit obrat epidemie k dalšímu růstu, uvedl šéf ÚZIS. Epidemiolog Roman Prymula promluvil o riziku nové varianty
Epidemie koronaviru v Česku dál zvolna slábne. V pátek testy potvrdily 7630 nových případů covidu-19, to je o 1083 méně než ve stejný den minulého týdne. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod 2000. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v nemocnicích poslední pracovní den tohoto týdne 1958 pacientů s covidem, nejméně za poslední dva měsíce. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) nejde vyloučit, že nedojde ke vzniku nějaké varianty viru, která bude komplikací, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
V nemocnicích bylo k pátečnímu večeru podle revidovaných údajů 1958 pacientů, kteří měli pozitivní test na covid. Z nich bylo přes 100 ve vážném stavu. V mezitýdenním srovnání se počet hospitalizací snížil o 280 a je nejnižší od 25. ledna. Méně pacientů s covidem v těžkém stavu bylo v nemocnicích naposledy v polovině loňského října.
Redakce ŽivotvČesku.cz položila bývalému ministrovi zdravotnictví dotaz, zda nový typ koronaviru - v současnosti varianta omikron - je sezónním virem, či je rizikem i v teplejších měsících, což platilo pro předchozí varianty. Příkladem Německo v pátek zaznamenalo přes 296.000 nových případů koronavirové nákazy.
"Tento virus se chová skutečně jinak než klasické respirační viry, které jsme tady měli a je u nich sezónnost zřejmá. To znamená, že nemoc v chladných měsících tady byla a v teplejších měsících prakticky vymizela, tady tomu tak není, pokud jde o covid-19. Vidíme ale, že v chladnějších měsících dochází k nárůstům. Ale i mezitím můžeme vidět koronavirus v různých vlnkách a bude záležet, v jakých variantách se objeví. Tady se nedá úplně stoprocentně říct, že nemůže vzniknout nějaká varianta, která nás nebude chtít opět potrápit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.
V Německu minulý víkend až na roušky formálně skončila téměř veškerá opatření zavedená v boji s koronavirem, regiony ale využily přechodnou dobu, takže do začátku dubna omezení nadále platí.
Pokud jde o ČR, tak stát kvůli příznivému vývoji už zrušil naprostou většinu protiepidemických opatření. Epidemická situace je ale nestabilní a s ohledem i na vývoj v sousedním Rakousku nebo zmíněnému Německu. A není možné vyloučit obrat epidemie k dalšímu růstu, uvedl to tento týden pro ČTK ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Stále je podle něj vysoká pravděpodobnost nákazy v komunitním šíření i při běžných každodenních aktivitách. Navíc denně je průměrně diagnostikováno více než 250 až 300 potenciálně zranitelných lidí, kteří nejsou nijak imunitně chráněni ani očkováni.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.