Rusko vymažou z mapy světa a místo něj bude oceán, stejně jako to udělali už dřív. Ďábel může být skrytý v detailu, promluvil odborník
Na Facebooku koluje příspěvek o ostrově, kde zvítězil socialismus, je to ráj na zemi, a proto byl vymazán z mapy. Utěšeně sbírá komentáře i sdílení a většina lidí se jím baví. V čem je nebezpečný, potažmo jak fungují dezinformace a fake news, vysvětlil na pozadí obav českých tajných služeb pro ŽivotvČesku.cz marketingový specialista Marek Prokop.
České tajné služby mají obavy o narušení fungování země zevnitř. Rusko se podle nich bude snažit zejména dezinformacemi rozbít důvěru lidí v současný politický systém a zpochybnit české zapojení do obranných vojenských struktur, uvedl iDNES s tím, že podle tajných služeb první masivnější dezinformační útoky už běží.
Mezi dezinformace patří i příspěvek, který v posledních dnech koluje na Facebooku. "Je zakázáno do Ruska létat a už blokují i ruské internetové weby. Západ ví, že Rusko neporazí, tak ho alespoň chce zakázat, aby se o něm mluvilo. Časem ho vymažou z mapy světa a místo něj bude jen oceán, stejně jako dřív Balmánii. To je ostrov vedle Austrálie, ale nikde se o tom nedočtete a na mapě ho nevidíte, protože tam je socialismus a lidi se mají dobře. Dělník tam bere možná víc než naši politici. V osmdesátých letech tam byl tchán mojí známé, pak ji odstranili z map a zakázali o ní mluvit. Je to opravdový ráj a ráda bych se tam, do Balmánie, ještě podívala. Bohužel není jak," píše se v něm.
V tomto případě rozpoznat fakta není příliš složité, neplatí to ale rozhodně vždy. "Jsou lidé, není jich málo, pro které to může představovat nelehkou věc," řekl pro ŽivotvČesku.cz přední český marketér Marek Prokop, který je specialistou na digitální marketing, internetové obchodní strategie a SEO.
Stručný návod, jak vyhodnotit informace, podle něj vychází z faktu, že každá má tři složky. "Tou první je, kdo to tvrdí, tedy jak je věrohodný, jaké metody ke zjišťování informací používá, jak často se mýlí, jak je do věci zaangažovaný. Z toho lze dost odvodit. Ne vždy to víme, ale jednak jde něco vypozorovat i ze způsobu podání, třeba volba emotivních slov naznačuje osobní zaangažovanost, logické chyby v argumentaci zase naznačují nepečlivou práci, jednak to jde skepticky brát tak, že zdroj, o kterém nevím, že je důvěryhodný, je apriori nedůvěryhodný," vysvětlil s tím, že druhou složkou je to, co daný člověk tvrdí.
"Samotná informace má obvykle nějakou vnitřní logiku, která jde alespoň přibližně posoudit. Případně se více či méně shoduje s naší dosavadní zkušeností. Zmasakrovala někoho ruská armáda? Ano, to se stává, možné to je. Zmasakrovala někoho švýcarská domobrana? To se nestává, pravděpodobné to není. V případě informací na hranici či za hranicí konspirace nejlépe funguje Occamova břitva, tedy to nejjednodušší vysvětlení je většinou nejpravděpodobnější," popsal marketér.
Třetím článkem celku je pak situace, potažmo kontext. "Dnes už málokterá informace pochází jen z jediného zdroje - bez dalšího kontextu, takže zásadní je, zda ji potvrzuje někdo jiný a je v souladu, nebo naopak v protikladu k jiným informacím," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Marek Prokop.
V mnoha případech navíc podle něj není moc důležité, zda je některá dílčí informace pravdivá či správně interpretovaná, v daném příspěvku třeba ta o létání do Ruska nebo blokování některých webů.
"Pro hodnocení něčeho je důležitý souhrn více informací a opět celkový kontext, uvedu příklad. »Bombardovali Rusové nemocnici v Mariupolu, protože jsou zlí, jak tvrdí Západ, nebo protože se tam ukrývali ukrajinští vojáci, jak tvrdí Rusko?« Reálně je to jedno, protože ruská armáda nemá u Mariupolu co dělat a nemá tam nic bombardovat z jakéhokoli důvodu, takže odpověď na tu otázku je pro hodnocení situace irelevantní," vysvětlil Marek Prokop.
Příspěvek o Balmánii přitom ukázal i potřebu ověřování informací. Jako autorka textu je totiž v záhlaví příspěvku uvedena »Marcela Cizkova«. Nikdo tohoto jména ve spojení s danou profilovou fotografií ale aktuálně na facebooku není. Může se samozřejmě jednat o starší příspěvek a autorka si mezitím fotografii změnila, stejně tak je ale možné, že jde o virální vtip. Tedy autor textu ho nemyslel vážně ve smyslu, že svým tvrzením věří, ani ho nepsal jako záměrné fake news, ale čistě jen pro pobavení. Vznikl by tak paradox, kdy se lidé baví nad v jejich očích hloupou dezinformací a přitom netuší, že jsou »obětí« vtipu.
Pokud by šlo o cílenou dezinformaci, pak má, v duchu varování tajných služeb, pravděpodobně podsouvat tvrzení, že »Západ Rusko neporazí« a že existují nějací »oni«, kteří řídí celý svět, v tomto případě nechali vymazat Balmánii. Byť se i v tomto případě většina čtenářů příspěvku zasměje, ďábel je právě v tom detailu podsouvání určité teze, která přitom s hlavním sdělením textu vlastně nemá nic společného.
Třetí možností je, že autor svému tvrzení skutečně věří. "Pak funguje Hanlonova břitva, tedy je-li dostatečným vysvětlením nešikovnost, hloupost nebo omyl, pak se pravděpodobně nejedná o zlý úmysl," dodal pro ŽivotvČesku.cz Marek Prokop.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.