Reklama:

Andrej Babiš se pustil do vlády kvůli práskačství, vrátilo se mu to jako bumerang. Přidali se k němu ale i další

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2022

Stránka branmecesko.cz, jejímž držitelem je Úřad vlády, mimo jiné nabádá lidi, aby se nebáli nahlásit dezinformace. Rozpoutala se tím bouřlivá debata o názorech, lžích, svobodě slova i tykání, do které se na sítích zapojily tisíce lidí včetně Andreje Babiše (67), Lukáše Pollerta (52) nebo Romana Šmuclera (52). Pro ŽivotvČesku.cz přidal komentář sociolog Vojtěch Bednář.

Reklama:

Jsou to jen tři věty, přesto na sociálních sítích vyvolaly velmi silnou vlnu emocí všeho druhu. »Nahlásit dezinformace není práskačství. Možná ti není příjemné někoho »nahlašovat«, uvědom si ale, že lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Na dezinformace upozorni standardním způsobem na dané sociální síti, trestné činy neváhej nahlásit Policii ČR«, vyzývá jeden z textových boxů na webu branmecesko.cz, jehož držitelem je podle registru vlastníků domén Úřad vlády České republiky.

Reklama:

Jako jeden z prvních sdílel tento box na svém profilu na sociální síti Facebook bývalý olympionik a nyní lékař Lukáš Pollert (52). "Občané ČR, to, co kolem sebe vidíte a slyšíte, může být klam. Proto se nám neváhejte svěřit a cokoliv sdělit. Budete mít čisté svědomí a my se o Vaše bližní postaráme. Nejen svět měl svého příkladného Jidáše, my měli Čurdu, tak žádný ostych. S potěšením sdílím výňatek z vládního webu," okomentoval text z webu branmecesko.cz.

Přidal se stomatolog a pedagog Roman Šmucler (52). "Hlaste všechno jako za Protektorátu. Třeba je to provokace a někdo vás jen zkouší, ale neriskujte a hlaste vše! Ještě bychom měli dostat nějaký Klíč k rozeznávání bludů jako za Koniáše. Tady už se všichni úplně zbláznili. Česko by nemělo být k smíchu, mělo by mít sebedůvěru a sebeúctu," prohlásil.

Největší debatu ale rozpoutal bývalý premiér Andrej Babiš (67). "Tohle Vám doporučuje vláda Petra Fialy na svém oficiálním webu. Ano, vidíte správně. Nahlašovat lidi. A ještě Vám u toho tykají. Čekám na názor expertů na komunikaci státu, vždycky jich bylo všude plno, kde jsou?" dočtete se na jeho profilu, přičemž příspěvek má přes čtyři tisíce vesměs souhlasných komentářů.

Mezi ty opačné patří názor, kterým se expremiérovi jako bumerang vrátilo dřívější spojení s StB. "Vám to nemusel nikdo psát, vy jste nahlašoval celý život, obžalovaný agente. Udával jste ještě i jako ministr financí. Ale je fajn, že se bojíte. Skončíte stejně jako ten odporný Fico," napsala uživatelka Eva Dvořáková.

Příspěvek také velmi jasně ukázal dva názorové tábory, které se nejen na sociálních sítích střetávají opakovaně. Jedni ve zkratce vyzdvihují svobodu slova a odmítají blokování či kriminalizování prakticky jakýchkoli názorů, druzí oponují, že lež není názor a ani svoboda slova není nekonečná.

K těm druhým se řadí třeba spolek Milion chvilek pro demokracii, který na expremiéra zareagoval. "Nahlašování lživých příspěvků opravdu nemá s nahlašováním lidí nic společného, pane poslanče. To si zřejmě pletete s praktikami StB. Časy se ale mění. Abychom vám to vysvětlili – dezinformace jsou vymyšlené, lživé a falešné informace, které někdo záměrně šíří a skrze které chce manipulovat s názorem nebo úsudkem ostatních. A asi nikdo nemáme zrovna v lásce, když se s námi snaží někdo manipulovat. Když nám někdo lže. Nebo když někdo záměrně vytrhává věci z kontextu jen proto, abychom udělali, co zrovna chce. A přesně tohle dělají dezinformátoři. Každopádně! Shodneme se alespoň na tom, že by se na webu mohlo vykat," uvádí spolek na svém profilu.

K tykání, kterému se dostalo kritiky v obou názorových táborech, se před časem pro Novinky vyjádřil kreativní ředitel reklamní agentury Young & Rubicam Miroslav Pomikala. "Vykání je základ slušného vychování a důkaz respektu. Má jinou váhu než tykání. Je to jako s žebráky na ulici. Všimli jste si, že když chtějí »cígo«, tak vám tykají, zatímco když chtějí peníze a jako bonus přidají dojemný příběh, tak zůstávají u vykání? Tykáním vlastně říkáte, že až tak o moc nejde, a podvědomě tím snižují hodnotu svého produktu či sdělení," uvedl.

Pro ŽivotvČesku.cz se k polemice vyjádřil i sociolog Vojtěch Bednář. "Nahlašování nepravd není žádné práskačství, jenže problém je v tom, jak poznat, co je a co není nepravda, vlny nahlašování zdánlivých zrádců u nás mají dlouhodobou negativní historii. Je to těžké," prohlásil.  

Pro úplnost je dobré doplnit, že kritizovaný text je jedním ze šesti, které se v dané sekci na webu branmecesko.cz nacházejí a vysvětlují, jak pracovat s informacemi a bojovat proti dezinformacím.


Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: