Žblebt člověka, který se schovává za odbornost. Soňa Peková to schytala od odpůrců konspirací, výslech ji zřejmě nemine
Molekulární genetička Soňa Peková (47) poskytla 6. dubna stanici Svobodné rádio rozhovor, kde mimo jiné vyzvala k tomu, aby se lidé modlili za ruského prezidenta Vladimira Putina. Od tématu o covidu a škodlivosti očkování proti němu přitom sama přešla k tvrzením ohledně laboratoří na Ukrajině. Záležitostí se začala zabývat policie, o dezinformacích promluvil pro ŽivotvČesku.cz Marek Prokop (56).
"Já to chci říct, možná půjdu k výslechu, ale všichni vědí, že na Ukrajině byly biologické laboratoře. To je informace, kterou já mám léta, to není novinka. Nemluvilo se o tom, prostě to je. Sleduji tento obor a prostě to vím," řekla Soňa Peková pro stanici Svobodné rádio.
Molekulární genetička, které na sebe už během pandemie covidu upozornila předpovědí, že virus brzy zmizí a šířila i další nepodložené informace, tím přitom použila narativ ruské propagandy, která dále tvrdí, že ukrajinské biolaboratoře experimentují se smrtícími patogeny.
"Na Ukrajině v minulosti vznikla síť více než 30 biologických laboratoří," uvedl například šéf ruské vojenské chemické, biologické a radiační ochrany Igor Kirillov s tím, že práci si v nich objednal Úřad ministerstva obrany USA pro snižování hrozeb.
Weby vyvracející dezinformace přitom upozornily, že jde o oživení staré konspirační lži. Příspěvky na ni navazující podle webu Manipulátoři.cz například tvrdily, že Rusko při raketových útocích zničilo 7 z 11 předpokládaných laboratoří.
Soňa Peková následně přidala další tvrzení. "Tam, kde se na začátku bombardovalo, to koreluje s tím, kde byly ty laboratoře," uvedla. "Chci říct a poprosit, aby se každý pomodlil za zdraví pana Putina. Protože to, že tam roztřískal a rozbombardoval ty laboratoře, tak způsobil, že žádná vlna virů nebude. Byly tam věci, které by vlnu spustit mohly. On to věděl a možná se mu nelíbilo, že to má na prahu svého vlastního domova," dodala na stanici Svobodné rádio.
Od odpůrců fake news a dezinformací si na sociálních sítích tím vysloužila další odsouzení kvůli svým názorům. "To jen, kdybychom si náhodou mysleli, že její konspirační sentiment vychází z odbornosti a ne názorové a politické zaujatosti. Nevím, jestli je tohle přímá podpora invaze postižitelná zákonem. Určitě to ale je žblebt člověka, který se schovává za odbornost, aby mlel nesmysly," uvedl na Twitteru například Patrik Kořenář.
To jen kdybychom si náhodou mysleli, že její konspirační sentiment vychází z odbornosti a ne názorové a politické zaujatosti. Nevím, jestli je tohle přímá podpora invaze postižitelná zákonem. Určitě to ale je žblebt člověka, který se schovává za odbornost, aby mlel nesmysly.(2/2)
— Patrik Kořenář (@PatRadix) April 20, 2022
Že se prohlášeními Soni Peková policie skutečně zabývá, potvrdil pro iDNES policejní mluvčí Ondřej Moravčík. "Na základě informací z médií byla tato věc předána Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia. Pokud bude vyhodnoceno, že jednání naplňuje skutkovou podstatu nějakého z trestných činů, tak bezpochyby dojde k zahájení úkonů trestního řízení. S ohledem na platnou legislativu však nelze blíže cokoliv specifikovat," sdělil.
Dojde tak možná i na to, co sama genetička v rádiu předpovídala. "Modlitbu mu (Vladimiru Putinovi pozn. red.) dejte, patří mu dík za to, že to roztřískal. Modlitbu dejte potichu, aby vás neslyšel nějaký kamarád, a vy jste nemuseli k výslechu. Jako třeba já."
K aktuálním dezinformacích se opakovaně vyjádřil vysokoškolský pedagog a mluvčí Českých elfů, hnutí monitorujícího českou dezinformační scénu, Bohumil Kartous. "Dezinformační scéna zažívala na začátku války určitý šok. Jak se ukázalo i v minulosti, tak v okamžiku, kdy se Rusko pouští na určitou hranu, kdy se snaží prosazovat svoje zájmy, tak se dezinformační scéna mobilizuje v jeho prospěch, a to se děje i teď," popsal Kartous.
Základní návod, jak vnímat informace, pak pro ŽivotvČesku.cz přidal marketingový specialista Marek Prokop. "Samotná informace má obvykle nějakou vnitřní logiku, která jde alespoň přibližně posoudit. Případně se více či méně shoduje s naší dosavadní zkušeností. Zmasakrovala někoho ruská armáda? Ano, to se stává, možné to je. Zmasakrovala někoho švýcarská domobrana? To se nestává, pravděpodobné to není. V případě informací na hranici či za hranicí konspirace nejlépe funguje Occamova břitva, tedy to nejjednodušší vysvětlení je většinou nejpravděpodobnější," vysvětlil marketér.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.