Důvěra Čechů v EU klesla. Ohledně zachování bezpečnosti a míru v Evropě, promluvila europoslankyně Markéta Gregorová
Češi věří Evropské unii méně než občané většiny členských zemí. Vyplývá to z nových údajů Evropské komise, která zveřejnila socio-demografické šetření v rámci průzkumu Eurobarometr. Během pandemie ale důvěra Čechů výrazně narostla. Podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové Evropská unie v době krize ukázala, že umí jednat - i když společné nákupy vakcín nebyly bez chyb, zachránily mnoho životů, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz.
Češi mají dvakrát méně než průměrní Evropané pocit, že jejich hlas je v Evropě slyšet (Češi 21 %, průměrná hodnota ostatních zemí 43 %). Tento výsledek je »nejhorší«, další rozdíly nejsou tak markantní. "Je to škoda a pro nás zároveň výzva a závazek, abychom naši práci, výhody českého členství v Evropské unii a naši roli doma vysvětlovali ještě více a srozumitelněji. Dlouhodobě se snažím zdůrazňovat, že Česká republika je součástí Evropské unie, máme velký vliv na rozhodovací procesy a není to tak, že by se něco dohodlo v Bruselu bez našeho vědomí nebo souhlasu," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová.
Evropský parlament jako celek má lehce horší reputaci u Čechů než u ostatních Evropanů (»pozitivní image« má podle 27 % Čechů a 36 % Evropanů). Důležitost role Evropského parlamentu si začali lidé více uvědomovat během pandemie covidu-19 (hlavně v roce 2020), kdy EU výrazně pomáhala jednotlivým vládám se zvládáním situace, nákupem ochranných pomůcek a vakcín.
"Nehledě na národnost mají nejpozitivnější vztah k EU mladí lidé mezi 15 a 24 lety. Z dat vyplývá, že mají také pocit, že jejich hlas a postoje jsou v Evropě nejvíce slyšet. Z tohoto výsledku mám radost, protože se na práci s mladou generací zaměřuji, a přijde mi důležité v nich podporovat pocit, že mají otevřené dveře do Evropy," vysvětlila pro ŽIvotvČesku.cz europoslankyně.
Pro většinu Evropanů je členství v EU »dobrou věcí« (62 %). V ČR takto smýšlí necelá polovina lidí (47 %). Během pandemie se podpora členství ČR v EU výrazně zvedla ve všech sledovaných aspektech. Následně ale opět klesla. V uplynulém období Česko čerpalo o stovky miliard Kč více z evropského rozpočtu než kolik do něj odvedlo. I přesto se skoro třetina Čechů domnívá, že členství v Evropské unii je pro Česko nevýhodné.
"Z průzkumu dále vyplývá, že Češi oceňují výhody, které z členství v Evropské unii plynou. Nejčastěji zmínili, že členství přináší do země nové pracovní příležitosti, zlepšuje se díky němu spolupráce mezi ČR a dalšími evropskými zeměmi, zlepšuje se životní úroveň a dochází k ekonomickému růstu. Velká část lidí si také myslí, že naše členství přispívá k zachování míru a bezpečnosti v Evropě. Dá se předpokládat, že tento aspekt je v současnosti pro občany ještě důležitější," dodala pro ŽivotvČesku.cz Markéta Gregorová.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.