Reklama:

Počasí bude o víkendu lákat do přírody. Aktivita klíšťat je ale na vrcholu. Houbaře i domácí mazlíčky ochrání výluh z běžné rostliny

Klíště, počasí - Ilustrační snímek
Klíště, počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2022

Příjemné teploty, jen občas déšť nebo přeháňky a ojedinělé bouřky - počasí, které většinu lidí o víkendu vyláká do přírody. "Pozor ale na vysokou aktivitu klíšťat. Ta je nejvyšší hned po ránu, kvůli vysoké vlhkosti vzduchu. Kolem poledne při zvyšující se teplotě vzduchu a klesající vlhkosti vzduchu bude naopak klesat. Rozhodně s sebou repelent proti klíšťatům, nesedat a nelehat do travních porostů a po návratu domů nezapomenout na prohlídku celého těla," doporučila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Reklama:

Vlaštovičník větší roste na rumištích, v zahradách i u cest a kdo si zapamatuje, kde ho našel na podzim, tak má velkou šanci, že rostlinu objeví i pod sněhem. Rostlina se používá ve farmakologii i lidovém léčitelství. Hlavním alkaloidem v rostlině je chelidonin, který působí tlumivě na centrální nervový systém. Prýštící oranžové mléko z listů a stonků se v léčitelství používá na likvidování bradavic.

Podle některých houbařů také vlaštovičník odpuzuje klíšťata. Vlaštovičník se může sklidit i s kořenem, naseká se na drobné kousky a vloží do sklenice s olejem - ideální je slunečnicový či olivový olej. Sklenici nechat dva až tři týdny na slunném místě a výluh pak scedit.

Reklama:

"Když jdu do lesa, potřu ruce k loktům, krk, nohy ke kolenům i obuv. Psovi vetřu pár kapek na hlavu, břicho a boky. Mohu říct, klíště jsem neměl 18 let a u psa ojediněle," řekl pro ŽivotvČesku.cz mykolog svůj tip mykolog Karel Jedlička. Jeho kolegyně z oboru ale varuje, že nic se nemá přehánět. 

"Pozor ale na alkaloidy i kyseliny v rostlině. Vlaštovičník je opravdu silný," upozornila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová. "Vlaštovičník v oleji se skutečně používá jako prevence," potvrdila houbařka Zora Janíčková pro ŽivotvČesku.cz.

Pylové alergeny

Také sezóna pylových alergenů je v plném proudu – postupně začínají kvést pyly trav. "Aktuálně v ovzduší najdete pyly břízy, dubu, buku, jasanu a řepky. Velkou roli v produkci a šíření pylu, hraje aktuální počasí. Jakékoli srážky způsobí výrazné snížení koncentrace pylu v ovzduší, ale velmi důležitá je doba, kdy během dne prší a jejich množství. Ideální je noční nebo ranní silný a dlouhotrvající déšť, ten udrží nízké počty po celý den. Teplota hraje důležitou roli při uvolňování pylu. U stromů se pyl nejlépe uvolňuje, když se teplota pohybuje mezi 13 - 15 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

U trávy dochází nejvíce k uvolnění pylu při teplotách mezi 18 - 28 °C. Pokud však teplota stoupne nad 28 °C, uvolňování pylu se výrazně snižuje. "Různé typy pylu budou potřebovat různé rychlosti větru pro ideální rozptyl, ale například pyl břízy se nejlépe rozšiřuje při mírném až čerstvém větru. Délka slunečního svitu také ovlivňuje produkci pylu a to kvůli fotosyntéze. Pokud je zataženo, rostliny i stromy budou produkovat méně pylu, protože dostávají méně světla. I proto je za slunečných dnů množství pylu nejvyšší v podvečer," zdůraznila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz.

I když je téměř nemožné vyhnout se pylu během letních měsíců, existuje řada praktických kroků, které lze podniknout k minimalizaci expozice. "Od vyvsléknutí všech šatů a umytí vlasů hned po příchodu zvenku, přes pylové filtry a zavřená okénka v autě až po vynechání alkoholu, který obsahuje histamin – chemikálii, která vyvolává příznaky alergie v těle. Já si doma chovám pavouky. I přes to, že jsou obvykle masožraví, krmí svá mláďata pylem," dodala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: