Reklama:

Propagandisté Kremlu neví, co je to pravda. Psycholog Jeroným Klimeš vysvětlil, jak je možné lhát bez mrknutí oka

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2022

Prohlášení představitelů Kremlu jsou často v rozporu s realitou, obsahují polopravdy, demagogii a často i zjevné lži. Zatímco Západ se proti nim ohrazuje a občas jen nevěřícně kroutí hlavou, na značnou část ruského obyvatelstva propaganda funguje. Jedním z posledních příkladů je tvrzení mluvčí ruského ministerstva zahraničí, podle které slavný román George Orwella 1984 nepopisuje totalitu. Renomovaný psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak ruská nejvyšší místa vnímají pravdu a lež.

Reklama:

Vladimir Putin (69), Sergej Lavrov (72), Dmitrij Peskov (54) nebo Marija Zacharovová (46) jsou v době války na Ukrajině jedni z nejcitovanějších představitelů Kremlu. Ruský prezident před samotnou invazí na Ukrajinu opakovaně tvrdil, že k ní nikdy nedojde, ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že Adolf Hitler měl židovskou krev, mluvčí Putina Peskov označil za viníky masakru v Buče samotné Ukrajince a mluvčí ministerstva zahraničí Zacharovová prohlásila, že slavný román 1984 není o totalitě.

Reklama:

Realita? K invazi došlo, pro tvrzení o židovských předcích nacistického vůdce neexistuje jediný důkaz (a Vladimir Putin se následně za toto tvrzení omluvil Izraeli), důkazy z Buče jasně ukazují na ruské vojáky a prohlášení Zacharovové odmítl i ruský překladatel díla Viktor Golyšev.

Jak je možné lhát bez mrknutí oka, popsal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš. "Tito lidé nerozlišují pravdu a lež a vlastně ani neví, co to pravda je. Znají jenom výroky líbivé a nelíbivé, s pravdivostí neoperují, není pro ně důležitá. Rozlišují pouze, jaký to bude mít dopad na jejich posluchače, voliče, jestli jim se to bude líbit, nebo nebude," uvedl.

Výrok, který pronesla Marija Zacharovová, do tohoto schématu přesně zapadá. Román popisuje kult Velkého bratra, který nutí lidi podřídit se režimu, což vede i ke změnám řeči a jazyka obyčejných lidí. George Orwell se při popisu Ministerstva pravdy údajně inspiroval vlastními zkušenostmi z válečného působení.

"Domněnka, že Orwell popisoval totalitu, je globální lež. Psal o konci liberalismu, jak zavede lidstvo do slepé uličky. Nepsal o Sovětském svazu, ale o společnosti, v níž sám žil. Vám ale namluvili, že psal o vás," odpověděla Zacharovová podle serveru E1 studentovi, když se jí v sobotu na setkání v Jekatěrinburgu ptal, co má říct svým příbuzným žijícím v cizině, kteří dnešní Rusko vnímají právě jako odraz Orwellova románu. Řekněte jim: "To vy v cizině žijete ve fantastickém světě, kde lze zrušit člověka," dodala.

Paradoxem je, že kniha byla v Sovětském svazu zakázána, proti interpretaci Zacharovové se dokonce ohradil i překladatel díla Viktor Golyšev. "Je to o totalitním státu, o žádném soumraku liberalismu nic nevím," uvedl na sociální síti pětaosmdesátiletý překladatel.

Reflexe u ruských propagandistů podle psychologa nefunguje. "Nějaké výčitky nebo špatný pocit z toho, že lžou, neznají. Je pro ně opravdu důležité jen to, jestli ten výrok buď funguje, nebo nefunguje. Když řeknou něco, co nemá efekt, který chtěli, tak je to špatná věta," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: