Reklama:

V Česku byl potvrzen první případ opičích neštovic, pacient se nachází v Praze. Nebezpečí nemoci přiblížil Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Jan STROUHAL / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2022

V posledních dnech ohlásila řada evropských zemí výskyt nemoci zvané opičí neštovice. První případ byl nyní oficiálně potvrzen i v České republice, nakažený pacient leží v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. "V ohrožení jsou ti, kteří mají nějaký defekt imunity," řekl k nemoci epidemiolog Roman Prymula (58) a přiblížil, jakou výhodu v boji proti ní Česko má.

Reklama:

První podezření na opičí neštovice v Česku prověřoval Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve spolupráci s infekční klinikou pražské Fakultní nemocnice Bulovka před několika dny, testy však nemoc neprokázaly. První pacient s touto nemocí v České republice tak byl oficiálně potvrzen v úterý a aktuálně je v péči lékařů v Ústřední vojenské nemocnici.

"Mohu potvrdit, že v České republice je prokázán první případ opičích neštovic," uvedl pro Seznam Zprávy Pavel Dlouhý, předseda společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Reklama:

Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka. Ta často postihuje nejprve obličej, poté se šíří i na další části těla. Prevencí proti opičím neštovicím by podle epidemiologa Romana Prymuly mohla být vakcína proti neštovicím pravým.

"My máme jako jedna z mála zemí vakcínu proti pravým neštovicím. A přestože její účinnost za ty desítky let, co se pravé neštovice nevyskytují, mírně poklesla, tak je stále funkční a použitelná. V literatuře se uvádí, že vyvolává ochranu i proti těm opičím, protektivita je odhadována někde kolem 85 procent," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Nemoc obvykle trvá dva až čtyři týdny, většina pacientů se uzdraví. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 procenta, u neočkovaných proti pravým neštovicím až deset procent. Poprvé bylo onemocnění člověka nahlášeno v roce 1970 v Demokratické republice Kongo, následně v dalších zemích střední a západní Afriky. Zatím lze jen diskutovat nad tím, pro koho nemoc znamená zvýšené nebezpečí.

"V ohrožení jsou ti, kteří mají nějaký defekt imunity, spekulovat ale třeba o tom, jestli se to více týká určité věkové skupiny, bych nechtěl. Jsme v iniciační fázi, celosvětově je prvních zhruba sto případů a uvidíme, jakým způsobem bude docházet k nárůstům a jestli se podaří ty případy izolovat. Oproti covidu je tady mnohem nepříjemnější to, že ti lidé jsou, aniž to víme, infekční dlouho dopředu," upřesnil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, v čem tkví problematika opičích neštovic.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: