Zdražování kuřáci neutečou. Vloni jich zemřelo v ČR více než na covid. Krabička za 400 korun jako adekvátní cena, míní Eva Králíková z interní kliniky 1. LF UK
Na základě přijatého pozměňovacího návrhu k daňovému balíčku letos u tabákových výrobků zaplatí kuřáci o 5 procent více a stejné navýšení je čeká i v dalším roce. Navíc kvůli kouření loni v ČR podle odborníků zemřelo více lidí než na koronavirus - takové byly informace, které zazněly nedávno na kulatém stole pořádaném Hospodářskou komorou ČR. Ohledně cen pro ŽivotvČesku.cz promluvil ekonom Pavel Sobíšek a také vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN Eva Králíková, která se netají tím, že cena cigaret by se měla pohybovat kolem 300 až 400 korun za krabičku.
V České republice momentálně snad neexistuje oblast, kde by se nezdražovalo. A tento trend se nevyhne ani lidem holdujícím kouření. Ceny cigaret přitom stoupají průběžně. Příjem ze spotřební daně z tabákových výrobků v roce 2021 klesl o 3 miliardy korun, letošní rok to ale už má být jinak. Výběr spotřební daně z tabákových výrobků se má zvýšit na 62,7 miliardy korun, v dalších letech pak má překročit hranici 67 miliard korun, uvedl to portál Finance.
Překvapivě na ceny cigaret zatím významný vliv mít nebudou ostatní náklady. "Cenu cigaret a tabákových výrobků nejvíce navyšují daně. Výrobní náklady jsou minimální a myslím, že na rozdíl od jiných položek se například zdražení elektřiny do konečných cen příliš nepromítne," řekl pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek.
Stejně jako u alkoholu či hazardu má vyšší zdanění za cíl i to, aby lidé se svým nešvarem skoncovali. Jenže zatímco během koronavirové pandemie mnozí ze strachu o své zdraví a z případného horšího průběhu nemoci s kouřením buď sekli úplně, nebo alespoň přešli na méně závadné elektronické cigarety, zdražování s jejich postojem příliš nehne. A to ani přes to, že kvůli kouření loni v ČR podle odborníků zemřelo více lidí než na koronavirus. Ročně jich je 16.000 až 18.000, nejvíc na rakovinu plic a chronickou obstrukční plicní nemoc. I proto experti podporují alternativy cigaret, ideálně beztabákové, jejichž zdravotní rizika jsou ve srovnání s ostatními výrobky nižší, zaznělo v rámci březnové diskuze pořádané Hospodářskou komorou ČR.
Podle vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Evy Králíkové jsou v Česku asi dva miliony kuřáků. Z nich by 70 procent raději nekouřilo a za život podstoupí typicky až desítky pokusů přestat, uvedla. Každý rok to podle ní zkusí více než čtvrtina z nich, kolem půl milionu lidí. Úspěšných je bez odborné pomoci jen pět procent z nich. Králíková proto zdůraznila, že závislost na nikotinu je nemoc, kterou je potřeba řešit s pomocí lékaře.
"Vyšší cena tabákových výrobků samozřejmě vliv na spotřebu má. Je to ale spíše preventivní opatření, které odradí mladé lidi a začínající kuřáky," popsala pro ŽivotvČesku.cz profesorka Eva Králíková.
V rámci diskuze pořádané Hospodářskou komorou uvedla, že cena cigaret by se měla pohybovat kolem 300 až 400 korun za krabičku, což by odpovídalo i růstu příjmů. "Společenské náklady převažují příjem z daní. České odhady nejsou moc přesné, podle extrapolace zahraničních dat jsou asi 150 miliard korun. Nejvyšší náklady nejsou na zdravotnictví, ale je to ztráta ekonomicky aktivních let," vysvětlila.
Závislí kuřáci mnohdy nedají přednost zdraví před cenou cigaret, která raketově roste. "Můžeme to pozorovat i v pražských Bohnicích u velké části psychiatrických pacientů. Mají nízké příjmy, často pobírají invalidní důchod, ale stejně za cigarety dají třetinu všech svých čistých příjmů. Raději se buď nenajedí, nebo kvůli svému zlozvyku dokonce přijdou o byt," dodala pro ŽivotvČesku.cz profesorka Eva Králíková.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.