Zemřela britská královna Alžběta II. Odborník na monarchy promluvil o tom, jak se na svou smrt chystala
Členové britské královské rodiny se sjeli na zámek Balmoral ve Skotsku za královnou Alžbětou II. Stalo se tak poté, co lékařský tým 96leté panovnice znepokojil její zdravotní stav a doporučili, aby zůstala pod lékařským dohledem. Podle britských komentátorů je neobvyklé, s jakou rychlostí a v jakém počtu se královská rodina za Alžbětou II. do Skotska vydala. Davy lidí se shromažďují před Buckinghamským palácem, oficiálním sídlem královny, která letos oslavila sedmdesáté výročí nástupu na trůn. Ve večerních hodinách Buckinghamský palác oznámil, že zemřela. O tom, co bude následovat po jejím skonu, promluvil před časem pro ŽivotvČesku.cz dnes již zesnulý historik Kamil Rodan.
"Po další prohlídce, která se konala dnes ráno, jsou královniny lékaři znepokojeni kvůli zdraví Jejího Veličenstva a doporučili, aby zůstala pod lékařským dohledem. Královna zůstává v pohodlí na Balmoralu," uvedl dnes Buckinghamský palác v odpoledních hodinách. O několik hodin později pak oznámil, že královna zemřela.
O tom, co se bude dít po smrti královny, se vedly dlouhé diskuze. Alžběta II. byla sama jejich součástí, a tudíž dobře věděla, co přesně bude po jejím skonu následovat a co se kdy bude dít. Na toto téma pro ŽivotvČesku.cz před časem promluvil uznávaný historik a odborník na britskou královskou rodinu Kamil Rodan.
"Je to šílené, ale je to stejně šílené, jako když Margharet Thatcherová jako členka parlamentu měla hlasovat o tom, zda bude mít státní pohřeb. To jsou věci, které běžný člověk asi nepochopí. On je problém pak během necelého týdne uspořádat tak monstrózní akci, pokud to má nějak vypadat. Je zvláštní si sednout s lidmi ke stolu a probírat trasu pohřbu nebo jaké budou květiny, ale královna je známá perfekcionalismem," řekl Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz.
Před zámkem Balmoral, kde Alžběta II. tradičně tráví léto, se v dešti sešly desítky lidí, přijely tam také štáby mnoha mediálních společností. Lidé, které znepokojily zprávy o královnině zdraví, přicházejí i před Buckinghamský palác. A to ještě předtím, než palác o jejím skonu informoval. Nyní se panovníkem Velké Británie stává princ Charles, o jehož přeskočení se mnohokrát spekulovalo.
"Británie je tradicionalistická konstituční monarchie a Britové by nikdy nepřipustili, aby byl Charles v následnictví překročen. Podle jejich nepsané ústavy to ani není možné. V momentě, kdy královna naposledy vydechne, se on stane v podstatě králem, byť se čeká na okamžik, kdy se setká státní rada a Charles podepíše důležité dokumenty. Pak heroldi vystoupí na cimbuří Svatojakubského paláce a prohlásí nového krále," vysvětlil Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz, proč by prince Charlese nepředběhl jeho syn William.
Spekulace o tom, že místo prince Charlese na trůn nastoupí rovnou princ William, podpořil především fakt, že na trůn nastoupí ve vysokém věku - aktuálně mu je 73 let. Podle historika ale věk není rozhodující, naopak mladší členové královských rodin by si měli co nejdéle užívat život s menšími starostmi, než kolik jich má panovník.
"Nevěřím tomu, že by byl Charles přeskočen, to rozhodně není na pořadu dne, ani s ohledem na věk, protože celá řada jiných panovníků je také v pokročilém věku. Dnes je trendem královských rodin, aby byl těm nejmladším členům co nejdéle umožněn takzvaně normální život. Proč by se měl například William stát králem, když může ještě pár let trávit čas s rodinou a mít více prostoru, když se panovníkem může stát Charles," upřesnil Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz.
Královna měla v posledních měsících nespecifikované zdravotní potíže, které britská média popisují jako "problémy s pohybem". Omezila vystoupení na veřejnosti a naposledy o víkendu odřekla účast na skotských hrách v městečku Braemar. V úterý měla náročný program související s výměnou na postu premiéra, proto dnešní znepokojivé informace o jejím zdravotním stavu a následném skonu mnoho lidí šokovaly.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.