Primátor Hřib vyzval občany: Rozmohl se nám tady takový nešvar, záclony na obličej nepatří
Na sociálních sítích se množí výzvy k tomu, aby lidé obcházeli nařízení vlády ve smyslu, že se znovuzavedením ochrany úst a nosu ve všech vnitřních prostorách, se dají použít místo roušek alternativy. Bohužel alternativy, které jsou nefunkční v souvislosti se zamezením šíření nebezpečné nákazy. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib upozornil, že nejde o vhodnou legraci, která by se obešla bez následků.
Pokud jde o lidské životy, končí všechna legrace. Někteří lidé totiž skutečně místo klasické roušky začali uplatňovat ochranu úst a nosu z materiálů jako jsou záclony či jiný děrovaný materiál.
"Rozmohl se nám tady takový nešvar, kdy nejen Pražané používají nevhodné materiály pro své podomácku vyrobené roušky. Rád bych všechny vyzval k tomu, aby na šití roušek nepoužívali látky typu záclon a podobně. Takové ochranné prostředky jsou totiž jednak v boji s COVIDEM úplně zbytečné a za druhé tím není splněno nařízení ministerstva zdravotnictví," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor Zdeněk Hřib, který dlouhodobě apeluje na Pražany, aby dodržovali hygienická pravidla.
Mezi lidmi, kteří nabádají k porušování nařízení, se staly populární masky ze záclon, sítěk, tylu a dalších materiálů, které nebrání v zadržení kapének. Pokud někdo takovou masku bude nosit, rozhodně se vystavuje »odměně«.
"Takže můžete dostat pokutu. Každý den jezdím do práce metrem a nemohl jsem si nevšimnout špatného nošení roušek. Uvědomte si prosím, že rouška patří na pusu i nos a je důležité to dodržovat, a to zejména kvůli lidem, kteří se řadí do rizikové skupiny. Nárůst klinických případů každým dnem roste. Na druhou stranu jsem rád, že řada lidí opatření v Praze poctivě dodržuje," dodal Zdeněk Hřib.
Aktuálně už není je Praha na takzvaném semaforu v oranžové barvě, a tedy v pásmu označující počínající komunitní šíření. Kromě hlavního města tam nově spadají i okresy Kladno, Beroun, Kolín a Praha-východ.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.