Epidemiolog Roman Prymula odhadl, jak to v Česku s koronavirem bude přes prázdniny a na podzim
Laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ) sekvenací na začátku června prokázaly v ČR dva nové typy koronaviru varianty omikron označené BA.4 a BA.5. Vyplývá to z týdenní zprávy SZÚ o epidemiologické situaci v ČR. Tyto varianty stojí za nárůstem případů v Jižní Africe či Portugalsku. Počty pozitivních případů zatím podle dat ministerstva zdravotnictví od konce března setrvale klesají. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně dalšího vývoje koronaviru promluvil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (58).
Odborníci z Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) upravili klasifikaci těchto dvou linií omikronu z označení »varianta zájmu« na »varianty hodné obav«. Tato reklasifikace souvisí se vzestupem případů v Portugalsku. "Ukazuje se, že za nárůstem případů je i mechanismus imunitního úniku u těchto subvariant," uvedl SZÚ. Imunitní únik znamená, že nemusí chránit dříve prodělaná nákaza.
Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula odpověděl, co se dá očekávat v souvislosti s epidemií přes prázdniny, ale i na podzim. A zda dojde k plošným restrikcím, jako tomu bylo v loňském i předloňském roce.
"K uzávěrám nedojde, ale že nás bude na podzim čekat nějaká vlna koronaviru, to se dá s vysokou pravděpodobností očekávat. Přes prázdniny se dá predikovat, že se to bude pohybovat v nějakých vlnkách, po prázdninách lze odhadovat, že dojde k vyššímu nárůstu. Doufám, že pokud k tomu dojde, bude to vlna omikronová," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.
V létě potvrzených případů ubývalo v posledních dvou letech, znovu jejich počet začal růst v září. V roce 2020 to bylo už na začátku školního roku, loni ke konci měsíce.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.