Reklama:

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta upřímně odpověděl, jak v současnosti vnímá práci policie: Ti kluci potřebují maximálně rozvázat ruce

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2022

V policii vznikne nový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou s celostátní působností. Na tiskové konferenci to ve druhém červnovém týdnu oznámil policejní prezident Martin Vondrášek (48). Nový útvar vznikne vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), měl by začít fungovat od ledna příštího roku. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) souhlasí s rozhodnutím policie o nutnosti reformy i s její podobou, zástupci opozičního hnutí ANO naopak kritizují načasování policejní reformy na dobu, kdy Česko čelí mimořádné bezpečnostní situaci. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bývalému šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertu Šlachtovi (50), jak v současnosti vnímá práci policie. V odpovědi byl zcela konkrétní.

Reklama:

"Jsem názoru, že u policie pracuje stále hodně moc šikovných a kvalitních lidí, kteří chtějí a mají chuť dělat svoji práci dobře a zodpovědně. Problémem však zůstává, že nemají potřebnou podporu »shora«. Ti kluci potřebují maximálně rozvázat ruce, aby byli schopni jít do velkých kauz, ekonomické kriminality a korupce. Mít možnost dopadat skutečně »velké ryby«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v současnosti šéf hnutí Přísaha.

Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáše Kubíka policie změnou reaguje na rychle se vyvíjející trestnou činnost, a to jak v kybernetickém prostoru, tak v terorismu a extremismu. Útvar se zhruba 150 místy podle něj bude moci lépe reagovat na výzvy, které policii čekají, bude mít také přímou řídicí strukturu a přímou odpovědnost.

Reklama:

Návrh na organizační změnu podá policie na ministerstvo vnitra v červnu. Pokud Rakušan návrh schválí, během léta se uskuteční nabídkové, následně případně i výběrové řízení na vedoucí pozice nového útvaru.

"Za největší úskalí působení v politice - ze svých zkušeností nasbíraných od vzniku hnutí Přísaha v lednu 2021, ale i za dobu svého působení ve státní správě - považuji absolutní provázanosti všech vládnoucích politických stran, které jsou u moci. Protože se tam drží jako »žáby na prameni« a vzájemně si kryjí záda. Teď už je to jen o lidech, kteří musí dát najevo svou nespokojenost a ukázat jim, že pro občany své země nedělají vůbec nic," dodal pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta, který v roce 2016 odešel od policie kvůli sloučení protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) do NCOZ.

Ohledně vzniku nového útvaru vztyčil varovný prst. "Vyčlenění kyberkriminality a terorismu v dnešní době je naprosto špatně. V Evropě je válka a ministerstvo netuší, kolik, kde a jaké lidi tady má a jak se pohybují dovnitř republiky a ven z ní. Navíc platí, že každá reforma znamená ztrátu lidí, informací a vazeb. Pokud by měla nastat nějaká reorganizace, tak jediné, co si za hnutí Přísaha umím představit, je vytvoření silného protikorupčního útvaru," dodal expolicista.

NCOZ se vedle kybernetické kriminality a terorismu specializuje na organizovaný zločin a závažnou hospodářskou trestnou činnost a korupci. Podle Vondráška spolu zbylé tři sekce, které v centrále zůstanou, těsně souvisejí, další dělení si proto nedokáže představit.

O možném rozdělení centrály se začalo spekulovat na podzim 2019. Tehdejší policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v prosinci 2019 oznámili, že by měl vzniknout nový zastřešující útvar, národní kriminální úřad. Reorganizaci pak narušila pandemie covidu-19.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: