Přírodní koupaliště i chlorované bazény mohou člověku uškodit. Oční lékař popsal, jak se ve vodě chovat, aby letní radovánky neodnesl zrak
Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání, v bazénech je pak voda většinou chlorovaná. Ani to však nezaručuje, že se letní koupání obejde bez problémů, podstatné je totiž vhodné chování, kterým lze předejít zdravotním obtížím. Oční lékař Pavel Stodůlka pro ŽivotvČesku.cz objasnil, co při koupání dělat a co naopak ne, aby na vodních radovánkách nebyl bit zrak.
Tropické teploty posledních dní budou přetrvávat i do konce července. Takové počasí přirozeně láká k vodě, v té je ale třeba opatrnosti. Je potřeba dbát nejen na nebezpečí utonutí či spálení pokožky sluncem, ale také na oči. O ty je potřeba se řádně starat nejen při plavání v přírodních koupalištích či tocích, ale i v bazénech.
"V první řadě je důležité vybrat kvalitní a dobře padnoucí plavecké brýle, které oči ochrání před špínou, nečistotami a bakteriemi. V ideálním případě by si měl plavec vyjmout před plaváním kontaktní čočky. Důležité také je nemnout si ve vodě oči," uvedl pro ŽivotvČesku.cz přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.
Divoké řádění ve vodě je především záležitostí dětí, které se v létě mění ve vyloženě vodní živly. V dětství i v dospělosti má leckdo tendence pod vodou otevírat oči a sledovat, co se pod hladinou děje. To ale očím ani zdaleka nesvědčí, a to ani v pravidelně čištěných a udržovaných bazénech. Stačí málo a problém je na světě.
"Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé. Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné problémy. U očí trpících podrážděním, alergií nebo nějakým jiným očním onemocněním se jejich otevírání bez ochranných brýlí pod vodou nedoporučuje vůbec," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný oční lékař, co může způsobit otevírání očí pod vodou.
Mnohem větší riziko poškození zraku s sebou nese koupání v přírodních koupalištích. I v přírodních vodách leckdo otevře oči pod hladinou, tím se ale vystavuje nebezpečí nejen zánětu, ale i trvalých následků.
"Koupání ve vodě s velkým výskytem sinic může člověku způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá komplikovaná, navíc mohou trvale poškodit zrak. Nebezpečné jsou sinice hlavně pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček," popsal Pavel Stodůlka pro ŽivotvČesku.cz, pro koho je otevírání očí nebezpečnější než pro jiné.
Zcela na suchu člověk není ani v momentě, kdy už není ve vodě. Nečistoty plovoucí v ní se totiž mohou usadit například na řase a takové promnutí oka pak s sebou také nese riziko. Je proto potřeba myslet na to, že oči si po dni u vody zaslouží obzvláště velkou péči.
"Během plavání se může do oka dostat cizí tělísko, například jemný písek. Z toho důvodu je důležité si oči po koupání nemnout, protože i drobné zrnko písku může oko nepříjemně poškrábat. Výjimečná také není přecitlivělost očí na chlorovanou vodu. Proto je dobré po koupání oči propláchnout čistou vodou nebo použít umělé slzy, které oko omyjí, zbaví ho případných nečistot a zároveň zklidní," dodal oční lékař Pavel Stodůlka pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.