Reklama:

Ladislav Dušek: Predikce jsou nyní zatížené značnou nejistotou. Je to poprvé, kdy vidíme šíření takto nakažlivé varianty viru v letní sezóně

Ladislav Dušek
Ladislav Dušek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2022

Počty nakažených onemocněním covid-19 v České republice začaly v tomto týdnu konečně nepatrně klesat. Pondělní čísla (3768) byla sice nejvyšší od dubna letošního roku, ale během následujících dní šla dolů. Za čtvrtek se nákaza objevila u 2558 lidí. Kdy lze očekávat vrchol aktuální vlny, prozradil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. "Růst šíření nákazy by měl trvat maximálně dalších 14 dnů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz a popsal, co čeká v nadcházejících dnech tuzemská zdravotnická zařízení.

Reklama:

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem v mezitýdenním srovnání rostly od začátku června. Tehdy se pohybovaly kolem dvou až tří stovek. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci předpokládají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. 

Zlepšení situace je už ale podle odborníků na obzoru. "Podle modelů, které sledují pravděpodobný počet nakažených, by růst šíření nákazy měl trvat maximálně dalších 14 dnů. Predikce jsou ale nyní zatížené značnou nejistotou, protože je to poprvé, kdy vidíme šíření takto nakažlivé varianty viru v letní sezóně. Zejména je nejasné, na jakých hodnotách výskytu se šíření zastaví," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Dušek s tím, že jsou k dispozici data pouze z indikovaných testů, tedy těch, na které pacienty pošlou se žádankou jejich lékaři nebo krajské hygienické stanice.

Reklama:

"Žádné plošné testování neprobíhá. Tím nechci říct, že je to špatně, ale z hlediska modelování to ztěžuje odhad celkového počtu nakažených," přiznal ředitel ÚZIS. Podle statistik se ve všední dny provádí průměrně 5 až 7 tisíc PCR testů.

Stoupající počty nakažených s sebou přinášejí i vyšší počty lidí, jejichž klinický stav vyžaduje lékařskou péči. Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí. Ještě na začátku července bylo hospitalizovaných 200. Od pondělí vyžaduje nemocniční péči přes 1100 nakažených, minulý čtvrtek bylo hospitalizovaných 832. 

Zatím se ale zdá, že přetížení českým nemocnicím nehrozí. "Celkové počty hospitalizovaných s potížemi covid-19 skutečně narůstají, průměrné denní příjmy v pracovních dnech se nyní dostávají nad 130. Bohužel musíme předpokládat, že tyto počty hospitalizací ještě dále porostou. Na rozdíl od předchozích sezón se ale hospitalizace řádově méně odehrávají na lůžkách intenzivní péče. Zatím tedy zatížení intenzivní péče nehrozí v žádném z regionů," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz profesor Ladislav Dušek.

Jedinou účinnou ochranou stále zůstává očkování, které brání těžkým průběhům onemocnění. V současnosti už je k dispozici pro rizikové pacienty čtvrtá dávka vakcíny.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku, tedy od března 2020, bylo v zemi potvrzeno přes 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo přes 283.000. Od začátku epidemie zemřelo v ČR 40.448 lidí s covidem-19, v uplynulých sedmi dnech evidují statistiky 65 zemřelých s potvrzenou nákazou, jejich počet se v mezitýdenním srovnání zdvojnásobil.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: