S koncem léta přijde i ochlazení a s ním nemoci. Infektolog Marek Štefan uvedl, jak poznat rozdíl mezi virovou a bakteriální infekcí
Z prázdnin zbývá už jen méně než polovina a blíží se podzim. S tropickými teplotami nezbývá než se brzy rozloučit a připravit se na návrat z dovolených a dětí do škol. S ochlazením se pak začínají šířit i virové či bakteriální infekce, které je podle uznávaného infektologa Marka Štefana z Nemocnice na Homolce nutné umět rozeznat. "Viróza se nikdy neléčí antibiotiky, bakteriální infekce však většinou ano," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Se zářijovým návratem dětí do škol a následným ochlazením souvisí také nemoci. Na ty hlavně v chladnějších ročních obdobích netrpí jen děti, ale také dospělí. Je ale potřeba rozlišit virové a bakteriální infekce, protože léčba u obou probíhá úplně jinak. Příznaky jsou si sice občas podobné, ale před nasazením léčby je vhodné se poradit s lékařem.
"Nemoc z nachlazení neboli respirační viróza se projevuje zvýšenou teplotou do 38 °C či horečkou nad 38 °C, rýmou, bolestmi v krku, většinou suchým kašlem, bolestí hlavy. Může být i celková únava a většinou mírné bolesti svalů a kloubů. Nemoc z nachlazení je nutné odlišit od chřipky, která probíhá typicky s velmi nepříjemnými celkovými příznaky, tedy vysokou horečkou, výraznou únavou, bolestmi svalů a kloubů, výrazným suchým kašlem a případně dušností," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný infektolog Marek Štefan.
Zatímco na virózu antibiotika neplatí, na bakteriální infekci ano. Vzhledem k tomu, že mnozí lidé se rozhodnou při projevech nemoci využít zbytek antibiotik, které v minulosti nedobrali, je nutné varovat, že takové postupy rozhodně nejsou vhodné. Rozeznat od sebe virovou a bakteriální infekci přitom není zas tak těžké, jak by se mohlo zdát.
"Pokud se vyskytují příznaky z více úrovní dýchacího systému, jako jsou nos, krk a průdušky, jedná se v podstatě vždy o virové onemocnění. Bakteriální infekce dýchacího traktu, mezi něž řadíme bakteriální zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek a zápal plic, se projevují často náhlými příznaky. Jedná se např. o vysokou horečku a přítomnost hnisavých projevů. Navíc u ní bývají vysoké zánětlivé parametry, tedy zvýšení bílých krvinek a C-reaktivního proteinu v krvi," vysvětlil rozdíly lékař Marek Štefan pro ŽivotvČesku.cz.
V případě nemoci je porada s lékařem dobrým krokem. Na rozdíl od samotného pacienta totiž dokáže stanovit správnou diagnózu a následně také nasadit vhodnou léčbu. Braní antibiotik i v případě, že je tělo nepotřebuje, totiž může vést k rezistenci a následně k tomu, že až budou skutečně nutná, nebudou správně fungovat.
"Není neobvyklé, že bakteriální infekce dýchacího traktu může navazovat na respirační virózu. Viróza se nikdy neléčí antibiotiky, bakteriální infekce však většinou ano. Vždy je důležité nechat si poradit od lékaře," dodal pro ŽivotvČesku.cz Marek Štefan.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.