Jaká bude letos zima: Meteoroložka Dagmar Honsová odhadla, co si letos počasí přichystá
Klimatický fenomén La Niña začal v září 2020 a počasí v mnoha částech světa ovlivňuje už tři roky po sobě, což je v 21. století poprvé. "Jedná se o jev v rovníkovém Pacifiku, kdy je rozložení teploty vody opačné ve srovnání se známějším El Niněm. A protože je tento oceánský jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
Nejvýraznější vliv tohoto jevu je pravděpodobný v Americe – studená zima v Kanadě, teplá a suchá zima na jihu severní Ameriky. Hrozí časté deště a následně povodně na severovýchodě Austrálie a v Indonésii.
A jak je to s vlivem La Niña na počasí ve střední Evropě?
"Evropa je od Pacifiku velmi vzdálená i proto jednoznačné dopady La Niña a El Niňa nelze tak snadno prokázat. Na sníh byla bohatá zima v době La Niña například v letech 2020 a 2010, naopak velmi mírné zimy panovaly v letech 1998 a 2000," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.
V současné době se můžeme s výhledy počasí na zimu opírat pouze o sezónní predikce a ty udávají v Evropě střední teplotně mírně nadprůměrnou zimu. "To ale neznamená, že některé týdny nebudou ve znamení studeného severního proudění," dodala pro ŽivotvČesku.cz respektovaná odbornice přes počasí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.