Královna Alžběta II. nosila zásnubní prsten i po svatbě. Klenotník promluvil o jeho astronomické hodnotě a řekl, čím byl výjimečný
Jen krátce po úmrtí královny Alžběty II., která zemřela před týdnem ve čtvrtek ve věku 96 let po sedmi desetiletích na trůnu, se staly velkým tématem její šperky. Součástí kolekce je i kousek, který mezi ostatními nevyniká vysokou cenou, ale jeho sentimentální hodnota je nevyčíslitelná. Jedná se o zásnubní prsten, který dostala od prince Philipa. Pro ŽivotvČesku.cz o něm promluvil klenotník Maxwell Stone z londýnského klenotnictví Steven Stone.
Královna Alžběta II. strávila většinu svého života ve vztahu a následně v manželství s princem Philipem. Ten zemřel v dubnu loňského roku a jeho pohřeb byl první událostí, při které svět viděl panovnici Velké Británie se slzami v očích. Jejich láska byla výjimečná už od samého počátku a velkým symbolem této výjimečnosti byl zásnubní prsten.
Princ Philip požádal svou milou o ruku v roce 1946, s oficiálním oznámením zásnub ale na žádost tehdejšího krále pár počkal, než Alžběta oslaví 21. narozeniny. V kolekci královniných šperků zásnubní prsten nikdy neměl šanci vynikat cenou, ale příběh jeho výroby a materiálů, ze kterých byl vyrobený, je dojemný.
"Diamanty použité na výrobu prstenu byly z korunky matky prince Philipa. Je jich na něm celkem jedenáct. Jeho vzhled navrhoval sám princ Philip. Prsten má hlavní diamant výrazně menší než běžné zásnubní prsteny v královských rodinách, což značí, že byl navrhován se záměrem každodenního nošení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v zaslaném vyjádření klenotník Maxwell Stone z luxusního londýnského klenotnictví s tím, že odhadem se částka za šperk může pohybovat okolo 207 tisíc liber (v přepočtu 5,8 milionu korun, pozn. red.).
Královna Alžběta II. nepřestala prsten příležitostně nosit ani po svatbě, protože pro ni měl velký citový význam. Princ Philip byl sice princ, ale z bohaté královské rodiny nepocházel. Věděl ale, jak svou snoubenku potěšit i bez toho, aby za prsten platil majlant.
"Stejně jako bylo použití diamantů z korunky matky sentimentálním gestem, mohlo jít také o způsob, jak ušetřit peníze. Philip byl totiž princ řecký a jeho rodina nepatřila mezi ty nejbohatší," dodal odborník z klenotnictví Steven Stone.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.