Reklama:

Babišův černý kůň Patrik Nacher: Pražské podniky musí v době krize Pražanům pomoci, míní. Vysvětlil, jak toho chce docílit

Patrik Nacher
Patrik Nacher
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2022

V roce 2018 nahradil současného kandidáta na primátora Patrika Nachera (47) v čele pražské kandidátky ANO na pokyn vedení hnutí podnikatel Petr Stuchlík (45). Rošáda to byla katastrofální, ANO na magistrátu skončilo v opozici, Stuchlík po několika měsících složil mandát. Nacher jako zastupitel zůstal, soustředil se jako ekonom na boj na poli ochrany práv spotřebitelů, s takzvanými »energošmejdy«, ale i neférovými exekucemi v souvislosti s projektem nazvaným Milostivé léto. Pro ŽivotvČesku.cz politik poskytl rozhovor, v němž otevřeně odpověděl na dotazy v souvislosti s ekonomickou krizí, ale i proč by ho lidé v »komunálkách« měli podpořit.

Reklama:

Pane Nachere, nejen na Prahu a pražské domácnosti začínají tvrdě doléhat vysoké ceny energií a dramaticky se zvyšující náklady na každodenní život. Oba asi tušíme, že budoucího primátora čeká ekonomicky velmi turbulentní doba...

V tom máte naprostou pravdu. Ale pokud budu mluvit za sebe, celý svůj profesní život pomáhám lidem s jejich financemi, jak hospodařit, aby se nedostávali do finančních problémů a těm, kteří se v nich ocitli radím a pomáhám, jak z nich ven. Odpovědností nového primátora bude lidem v současné energetické krizi pomoci. Do komunálních voleb tento víkend jdu s jasným závazkem Pražanům – žádný z vás se nesmí bát nadcházející zimy a účtů za energie.

Reklama:

No, počkejte. Nesmí se bát je jedna věc, druhá věc je, že lidé se bojí a nelze se ničemu divit. Jak ale chcete Pražanům ekonomicky reálně pomoci, když říkáte, že se nesmí bát? Komunální politici nemají žádný vliv na ceny energií, které jsou globální záležitostí, ani inflaci. Nejsou tyto předvolební sliby Pražanům zavádějící z vaší strany?

Jsem jediný ekonom mezi kandidáty na primátora. Proto se možná na současnou krizovou situaci dívám jinak než učitel Jan Čižinský, nebo developer Petr Hlaváček.

To mě zajímá. Jak se na ni díváte?

(Usměje se) Dobře, rozebereme to. Víte, v Praze má primátor a vedení města v rukách nástroje, jak ulevit peněženkám Pražanů. Praha vlastní ze sta procent Pražskou plynárenskou a další městské podniky jako Pražské služby. To si přímo říká o to, aby z toho Pražan něco měl, obzvlášť v době krize. Jako primátor chci prosadit například pražský sociální energetický tarif poskytovaný Pražskou plynárenskou, který by garantoval, že ohrožené rodiny, rodiny samoživitelek, nebo senioři prostě budou mít plyn za dostupnou, chcete-li zastropovanou cenu, v letošní zimě.

Dobře, ale budou mít vaše návrhy ekonomický smysl po zastropování cen energií vládou?

Ale vždyť zastropování cen energií v podání vlády SPOLU a PirSTAN reálně finančně občanům nepomůže. Petr Fiala zastropoval ceny na jedné z nejvyšších úrovní v EU. Je to garance toho, že ceny mohou skutečně vyrůst docela vysoko. A o nevhodné konstrukci zastropování ani nemluvě. Protože ve výsledku to stejně zaplatí občané. Pokud ne jako přímí zákazníci na složenkách, zaplatí to prodejcům přes státní rozpočet lidé jako daňoví poplatníci. Zastropovat má smysl u výrobce, nikoliv u zákazníka.

Myslíte si, že pro vámi vyřčené návrhy získáte podporu mezi dalšími stranami? Ptám se z toho důvodu, aby vaše návrhy po volebním víkendu neskončily pod vyjednávacím stolem budoucí koalice...

Nemyslím. Udělám maximum. Byl to právě náš zastupitelský klub hnutí ANO, který dokázal jako opoziční klub spolu s ostatními zastupiteli prosadit takzvaný Balíček okamžité pomoci. I díky naší schopnosti se dohodnout a získat většinu zastupitelů pro naši sociální politiku mají od 1. října pražské rodiny, které se ocitnou ve finanční tísni, možnost ušetřit až 3000 korun měsíčně za obědy a mají školkovné zdarma, nebo získat příspěvek na kroužky svých dětí. Schválený balíček znamená i příspěvek na bydlení nejméně 1500 korun měsíčně a pro seniory dalších až 2000 korun na služby. Nejde proto o plané sliby. Jen prostě říkáme, že chceme prosadit pro lidi ještě více. Když je krize, je třeba pomáhat. Odhlédnu-li od té lidské roviny, smysl to dává i ekonomicky – současná pomoc vyjde pro město i pro stát levněji, než poté zachraňovat lidi a pomáhat jim v exekuci.

Rozumím. Víte, ale nikoho nepřekvapí, že jako opoziční zastupitel kritizujete stávající koalici de facto za vše. V čem ale vidíte její největší chybu, proč by měli voliči v Praze volit po čtyřech letech změnu?

Podle mě ta odpověď je zcela jednoduché – životní náklady Pražanů. Tato koalice se nemůže schovávat za globální růst cen energií. Piráti a Praha Sobě se STAN systematicky a cíleně čyři roky zdražují život Pražanům. Přes snížení DPH každoročně zvyšovali cenu vodného a stočného nad úrovní inflace. Statisícům Pražanům na sídlištích zdražili svoz popelnic o 130 procent. Výrazně zdražovali nájemné v obecních bytech. Skokově zvýšili ceny parkování na P+R. A v některých městských částech se zvýšila daň z nemovitosti dvakrát. Finanční obtíže pražských domácností nejsou dílem čistě energetické krize. Tato magistrátní koalice se na nich přímo podílí. O kauze dozimetr nemluvě.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: