Šéf statistiků Ladislav Dušek uvedl, že lidí nad 65 let bez nedávné nákazy nebo očkování je 1,5 milionu. Znepokojení vyjádřil Roman Prymula
Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi těžkým průběhem onemocnění covid-19, je v ČR přes 1,5 milionu z celkových 2,16 milionu obyvatel v tomto věku. Za potenciálně více zranitelné považují odborníci ty, kteří mají více než osm měsíců po nákaze nebo posledním očkování. Zhruba 203.000 seniorů nikdy nemělo pozitivní test a nebyli očkováni, naopak zhruba 14 procent už absolvovalo druhé přeočkování. Data pochází z prezentace, kterou poskytl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek (55). Podle epidemiologa a bývalého šéfa resortu zdravotnictví Romana Prymuly (58) jde o obrovské číslo, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
Počet pozitivně testovaných se zvedl na začátku školního roku, od konce září znovu klesá. Podle Duška virus při současné vysoké nakažlivosti bude zřejmě vytvářet podobné krátké vlny, které se rychle vzedmou a rychle odezní. "Lze očekávat v období pozdního listopadu vzedmutí další vlny v počtu nákaz a zcela jistě by se dala očekávat v lednu či únoru," řekl.
Dále pak šéf ÚZISu uvedl, že v současnosti počty nakažených neodpovídají reálnému počtu. "My si teď absolutně nemůžeme myslet, že měříme epidemiologii toho viru, jsou to jenom indikované testy," uvedl minulý týden na jednání zdravotního výboru ve Sněmovně. Testují se teď hlavně lidé, kteří přijdou s příznaky k lékaři. "Určitě ta data nemohou být nějakou kvantitativně reprezentativní fotkou nad celou populací," dodal.
Podle epidemiologa Romana Prymuly jde v rámci dat - tedy 1,5 milionu osob - o velký počet lidí, kteří jsou vystaveni riziku v souvislosti s onemocněním covid-19. "To číslo je obrovské. To znamená, že to je výrazně více než polovina této věkové kohorty, to znamená, že další dávku si nenechalo aplikovat významné procento populace. A to samozřejmě vidíme, protože počet osob, které nemají čtvrtou dávku, je významný. Od třetí dávky, kdy ji lidé podstoupili, uplynula zároveň poměrně dlouhá doba," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
Od začátku září do pondělí 17. října bylo pozitivně testováno asi 100.000 lidí, hospitalizovaných s covidem-19 bylo 8400, z nich 674 na jednotkách intenzivní péče. Ve stejném období 807 nakažených zemřelo, od začátku epidemie v březnu 2020 jich bylo přes 41.000.
"Další věcí je, že my asi teď úplně přesně nevíme, kolik lidí v současnosti nemoc prodělalo, protože ti, kteří měli lehký průběh, to pravděpodobně nikde nehlásili, v tom tedy vzniká disproporce. Nicméně to číslo je skutečně veliké a je logické, že to ohrožuje imunitu celé populace. To znamená, že kdyby se tady začala šířit varianta trochu jiná, tak nemusíme být dobře chráněni zejména v této rizikovější věkové kategorii," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený a uznávaný epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.
Zajímavostí je, že koronavirus ovlivnil střední délku života ve většině zemí, v ČR se zkrátila proti roku 2019 téměř o 22 měsíců, nejvíc u lidí mezi 60 a 79 lety. Z evropských států je na tom hůř jen osm zemí, například Bulharsko, Slovensko, Polsko nebo Maďarsko.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.