Reklama:

Rozhovor s Romanem Šmuclerem: Péči o zuby má zanedbanou většina české populace

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2022

Pokud chce člověk získat kvalitní informace ohledně zubů a dentální hygieny, není nic lepšího než se dotázat prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera (53). Pro redakci ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník poskytl rozhovor, v němž se s nadsázkou řečeno veřejně podíval Čechům na zoubek. Podle něj má česká populace velké hygienické rezervy, pokud jde o chrup.

Reklama:

Romane, jak často by měl člověk vlastně navštěvovat v rámci nějaké prevence zubaře?

Víte, všude na světě je to jednou ročně. U nás byl zvyk dvakrát ročně v době, kdy ještě byly primitivní vyšetřovací metody. Skutečně stačí jednou ročně zajít na kompletní prohlídku, pokud si člověk čistí řádně zuby.

Reklama:

A když tomu dotyčný moc nedává a je v rámci péče o chrup spíše laxní?

(Usměje se) Když lékař samozřejmě vidí, že pacient má péči o svůj chrup mizernou, což v současnosti je většina české populace, tak si ho pozve dvakrát, vícekrát. Ze zákona i obecně ve světě stačí jedna prohlídka ročně.

Stačí si čistit zuby výhradně jen kartáčkem?

Mělo by to stačit. Jsou velké spory o to, zda je lepší čištění buď elektrickým kartáčkem, nebo ručním. Situace je asi taková, že většina českých lékařů doporučuje měkké kartáčky, aby nedocházelo k poškození dásní, ale lékař by se pro definici, co stačí, měl rozhodovat v momentě, kdy pacienta vidí před sebou.

Když uvedete příklad, třeba konkrétně u vás...

Pokud přijde pacient, který se evidentně čištění zubů věnuje 30 vteřin denně, tak v takovém případě mu navrhnu klidně mírně tvrdší kartáček, ať z těch zubů alespoň něco vyčistí. Dásně totiž při takové fofr hygieně moc netrpí. Je potřeba vnímat skutečnost, že u čištění zubů celkem hodně záleží na technice.

A vy osobně preferujete jaký kartáček?

(Pobaveně se podívá a spustí) Dvacet let používám elektrický a kromě výjimek, kdy jedu na nějakou pracovní cestu a použiji standardní kartáček, si neumím představit, že bych to měnil.

Běžný kartáček má tu a tam problémy s mezizubními prostory. Je nutné tedy používat mezizubní kartáčky k udržení perfektního stavu chrupu?

Ano, čištění mezizubních prostorů je nutné.

Řada lidí má pocit, že když přijdou o druhé zuby, je tu záchrana v podobě implantátů. Řeší to skutečně problém?

Nikoliv. Implantáty jsou zejména pro lidi, kteří svou špatnou zubní hygienu dokáží napravit a zlepšit ji. To znamená, že když se zbaví svého zubního hříchu, jsou napravení, tak jsme schopni jim implantáty dát a funguje to dobře. Ale když si zuby někdo nečistí, tak implantáty vydrží méně než zuby. Ve světě platí zásada, že implantáty dávat jen těm, kteří nemají problém s dentální hygienou. Přiznám se ale, že se člověk snaží o nějaké kompromisy, protože v ČR je to opravdu špatné.

A jak to je u dětí, kdy u nich má dojít k prvnímu a pravidelnému čištění zubů?

To je jednoduché. Jakmile se dítěti prořeže první zub, což je okolo 6. měsíce života, tak se musí čistit.

Rozumím. U dětí je potřeba čistit zuby kolikrát denně?

Také stačí jednou, ale dokonale...

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: