Reklama:

S delfínem na vlastní kůži. Není jen chytrý, ale dokáže uzdravovat tam, kde si medicína neví rady, říká terapeutka Maria Chylíková

Maria Chylíková a redaktor Rudolf Šindelář
Maria Chylíková a redaktor Rudolf Šindelář
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2023

O delfínech ví tolik, co málokdo. Denně s nimi stráví až deset hodin. Na vlastní oči viděla zázraky, které tvorové z řádu kytovců dokáží učinit. Delfín je totiž nejen skvělý společník ve vodě, ale dokáže věci, které člověk jen těžko chápe. "Klidně lze říct, že dokáže být lékař," říká Maria Chylíková (51), která se přes osm let stará v roli terapeutky o speciální programy pro lidi se zdravotními komplikacemi. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz se za ní vypravil do egyptské oblasti Makadi Bay, kde přes dvacet let žije.

Reklama:

Právě jsme skončili terapii s delfínem. Nacházíme se v egyptské oblasti Makadi Bay v parku Dolphin World, což je přibližně patnáct minut jízdy od proslulé Hurghady. Marie, co je vlastně přesným účelem terapie? Přiznám se, že jsem nikdy nic podobného nezažil a cítím se jinak.

Reklama:

Cítíte se lépe?

Cítím se zajímavě, rozhodně to je ale míněno pozitivně...

Pokud jde o terapii, tak jde o sestavení speciálního programu podle individuálních potřeb a požadavků klienta. Máme terapie pro handicapované a máme také terapie relaxační.

Přiznám se, že pro mě jde o zážitek na celý život, ale pro koho je terapie s delfínem vlastně konkrétně určena?

To se vám nedivím. Nejste první a věřím, že ani poslední (směje se). Je vhodná zcela pro všechny. Tedy pro děti od šesti měsíců věku až po seniory.

Rozumím. Kdybyste to trochu rozvedla, co je přesným principem terapie?

Jde o třicetiminutový proces, který se skládá ze dvou částí. Jedna část je na suchu a druhá v bazénu, kdy v obou případech je klient v přímém kontaktu s delfínem, což jste zažil. Delfína může klient hladit, může s ním navodit kontakt pod vodou, může ho obejmout. Zažije věci, které nejsou běžné.

To potvrdím. Nicméně jsem zažil v obou případech jistou komunikaci...

Ano, delfín pro komunikaci využívá ultrazvuk, který se výborně šíří pod vodou. Snaží se tak vyrovnat energetické hladiny člověka.

Jak to myslíte?

Delfíni, když se setkají, dokáží rozpoznat veškeré spektrum problémů, primárně zdravotních, a snaží se je napravit. O totéž, co dokáže ve své skupině, se snaží v kontaktu s člověkem.

Tedy dokáže uzdravovat?

Ano. Přeměňuje ultrazvukem mozková spojení člověka. Když se dělal pokus u člověka v kontaktu s delfínem, který byl zachycen magnetickou rezonancí, bylo prokázáno, že se v lidském mozku aktivují centra pro silné pozitivní emoce a vytváří se nová neuronová spojení. Toho se využívá zejména u dětí, které mají vrozené či jiné vady, trpí autismem, hyperaktivitou, vývojovým opožděním, nadmírou strachu a podobně.

Zajímá mě, jestli delfín pozná rozdíl mezi člověkem dobré a špatné povahy?

Jednoznačně.

To mě zajímá…

Pokud je u člověka vnitřně nastavena skutečně vysoká míra agresivity, případně negativity, delfín ho odmítne.

Rozumím. Pojďme si říct něco o delfínech. Přiznám se, že mě překvapilo, že trenéra poslouchají dokonale na slovo. Jak se vlastně učí delfín poslouchat příkazy?

Věk delfína pro to, aby byl schopen se naučit plnit povely, nehraje roli. Primární odměnou, pokud splní příkazy, je potrava. De facto »pracuje« za něco jako každý z nás. Lidé za peníze, aby si potravu mohli koupit, delfín a jiná zvířata výhradně za potravu. U delfínů narozených v zajetí navíc adaptace na mrtvou potravu odpadá.

Samozřejmě je rozdíl mezi filmem a realitou. Musím říct, že když jsem k nim skočil do vody, do jisté míry jsem měl obavu a velký respekt. Mohli by na mě zaútočit?

Delfín v zajetí nikoliv, pokud mu není člověkem silně ublíženo. Ve volném prostředí, tedy na volném moři, to nelze vyloučit. Jde o zvíře, které dokáže zabít žraloka.

Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi delfínem adaptovaným na život v bazénu a volně žijícím? Samozřejmě je rozdíl v kontextu zřejmý a logický, ale je ještě v něčem jiném?

Ano, a to zásadní. Delfín adaptovaný na život v zajetí se totiž už nedokáže adaptovat na život ve volném moři. Ztrácí přirozené instinkty výměnou za to, že se dožije dvojnásobku svého běžného věku.

Kolik je to let?

Ve volné přírodě se obecně tvrdí, že je to v maximu dvacet pět let a v bazénu to je až padesát let.

Překvapilo mě, že delfín nepije, že získává vodu a živiny pouze z potravy. Kolik toho denně zkonzumuje?

Dospělý delfín okolo patnácti až osmnácti kilogramů ryb. V případě dlouhodobého nedostatku zmíněné váhy potravy dochází k podvýživě, což bývá problém v rámci života delfínu v přírodě. Podvýživa se v rámci kontinuálního procesu rovná uhynutí.

Všiml jsem si, že má horní a dolní čelist vybavenou sadou jemných zoubků. Musím se tedy zeptat, zda žvýká a jestli může kousnout?

(Zasměje se). Víte, zoubky se mu neustále obnovují, což je oproti člověku, který má dvě sady, rozdíl. Delfín nežvýká, potravu přímo polyká a určitě neútočí kousnutím.

Dobře. Logicky se musím zeptat, jak útočí?

Úderem »čumáku«, správně řečeno horní čelistí, případně úderem ocasní ploutve, ve které má obrovskou sílu.

Zaujal mě dýchací otvor, ze kterého tu a tam vychází silný zvuk, který budí respekt...

Je to vlastně nos, který se stará o přísun kyslíku. Zajímavostí je, že on vědomě dýchá, u člověka to je reflex.

Jak to myslíte. On na to musí neustále myslet?

Nikoliv. On se pro to musí vědomě rozhodnout.

Znamená to, a teď to myslím čistě hypoteticky, pokud bych mu dýchací otvor zacpal, pusou se nenadechne?

Přesně jak říkáte. Pokud by mu byl otvor zacpán, tak se utopí, chcete-li udusí.

Vím, že voda v bazénu má okolo patnácti stupňů, což v neoprenu není tak znát. Co když se silně oteplí a teplota vody se dostane třeba ke třiceti stupňům Celsia? Jak je to pro ně nepříjemná záležitost a co se v tu chvíli vlastně děje?

Je to stejné jako v moři. I moře se v určitých oblastech více ohřeje a delfín v nich žije. Nevadí mu to, možná mu je vedro jako nám v létě, ale nic zásadního to pro něj neznamená.

Je pravda, tvrdí to některé teorie, že delfín se dostal ze souše do vody?

Pravděpodobně ano. Nemá žábry a kosti v ploutvích odpovídají pěti prstům.

Když se ještě vrátíme k terapii. Zažila jste nějaké uzdravení, když to označím takto?

Výsledky jsou jednoznačně viditelné a měřitelné. Nemluvící děti začínají po několika terapiích mluvit, daleko více se soustředí, navazují oční kontakt. Zažili jsme tady doslova zázraky.

Kdo je Maria Chylíková:

Před dvaceti lety se rozhodla pro život v Egyptě, kde většinu času zasvětila studiu pozitivního vlivu delfína na člověka. Posledních osm let se věnuje terapiím v Makadi Bay v delfináriu Dolphin World Egypt. Se svolením redakce ŽivotvČesku.cz poskytla svůj e-mail: [email protected] pro případné dotazy ohledně přínosu terapie, která má pozitivní vliv na lidské zdraví.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: