Reklama:

Telefonát Petra Pavla na Tchaj-wan zatím nelze brát jako oficiální stanovisko Česka, říká Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2023

Telefonát nově zvoleného prezidenta Petra Pavla (61) s tchajwanskou prezidentkou vyvolal řadu ohlasů, a to jak pozitivních, tak negativních. V každém případě tak učinil jako vůbec první zvolená evropská hlava státu. Jak tento krok hodnotí někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (62), nyní prozradil pro redakci ŽivotvČesku.cz. "Budoucí prezident nyní může udělat několik signálů," uvedl.

Reklama:

Pondělní telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen vyvolal protesty čínské strany. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých dřívějších slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl během volební kampaně.

Světová média kromě toho upozornila, že Pavel se stal první evropskou zvolenou hlavou státu, která s tchajwanskou prezidentkou telefonovala. Necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem telefonoval s Cchaj Jing-wen v roce 2016 Donald Trump.

Reklama:

Take v řadách občanů Česka vyvolává tento krok smíšené reakce. Zatímco jedna strana jej považuje za jasný symbol toho, že v brzké době bude Česká republika směřovat na západ, strana druhá je toho názoru, že se jedná o zbytečný risk diplomatických vztahů s Čínou, které se roky snažil budovat dosluhující prezident Miloš Zeman (78).

"Já to chápu tak, že teď jde do té inaugurace o několik týdnů, kdy má vlastně Petr Pavel čas teprve se připravit na převzetí úřadu. Za druhé může v tomto období říci několik výroků nebo udělat několik signálů, které zatím nelze brát jako oficiální stanovisko České republiky, protože on ještě oficiálně tou hlavou státu není," popsal pro ŽivotvČesku.cz svůj postoj k tomuto kroku budoucí hlavy státu Miroslav Kalousek.

"Do jaké míry to pak Petru Pavlovi pomůže při výkonu jeho funkce, případně nepomůže, to teprve uvidíme. Jak říkám, chce to nechat čas," sdělil pro ŽivotvČesku.cz jako odpověď na otázku, jaký dopad může mít telefonát na průběh funkčního období Petra Pavla.

Kromě zmíněného telefonátu vyvolává podobné reakce také chystaná cesta předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wan, kterou plánuje absolvovat na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě a dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Markétu Pekarovou Adamovou od návštěvy země, kterou Čína dlouhodobě považuje za součást svého územního celku, odrazuje nejen Čína samotná, ale také řada dalších kritiků z Česka, kteří cestu pokládají za zbytečnou provokaci. Předsedkyně Sněmovny však svůj program měnit nemá v úmyslu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: