Výměna manželek poukázala na problém elektroniky a dětí. Jedná se o měkkou drogu, rodiče by ji měli zcela omezovat, říká psycholog
Nejnovější epizoda Výměny manželek ukázala domácnost ajťačky Karolíny (37), která je až po strop napěchovaná nejmodernější elektronikou. Svá vlastní zařízení mají i její děti, přestože ještě ani nechodí do školy. Na vkus náhradní maminky Mirky (33) u tabletů trávily příliš mnoho času. O tom, nakolik je vhodné, aby děti multimediální zařízení používaly, pro ŽivotvČesku.cz promluvil psycholog Jeroným Klimeš (55). "Ptát se, kolik času by měly děti u elektroniky trávit, je jako ptát se, kolik cigaret smějí cestou do školy vykouřit," řekl.
První rodina žije v pronajatém rodinném domě v obci Předboj nedaleko Neratovic. Karolína se živí jako IT testerka, ale momentálně je na rodičovské dovolené. Její partner Jarda je ajťák, ale v době natáčení hledal novou práci. Spolu mají Daniela (5), Anežku (3) a půlročního Dominika. Karolína se do Výměny manželek přihlásila, protože se doma cítila nedoceněná a připadalo jí, že jí Jarda málo pomáhá. Partneři se také někdy hádali kvůli výchově.
Druhá rodina bydlí na ostravském sídlišti v nájemním bytě velikosti 2+1. Mirka je na rodičovské dovolené. Její partner Tomáš (31) pracuje jako dělník ve stavebnictví. Mají čtyři děti - Petra (13), Matyáše (7), Zuzanu (3) a Natálii (1). Mirku nejvíce trápilo, že je její muž velmi výbušné povahy a občas nejde pro ostřejší slovo daleko.
V domácnosti Karolíny byla Mirka velmi překvapená z toho, kolik elektroniky a nejrůznějších elektronických »udělátek« se v ní nachází. Špatně snášela také to, že děti trávily většinu svého času u tabletů a prakticky si téměř nehrály. Pohádky sledovaly navíc i u jídla. Právě to se (se střídavou úspěšností) pokoušela změnit.
Téma elektroniky a dětí je vzhledem k technologickému pokroku čím dál aktuálnější. Otázka, jak vůbec k této problematice přistupovat, trápí nejspíš nejedny rodiče. Pro ŽivotvČesku.cz o tom pohovořil psycholog Jeroným Klimeš, který se zabývá například rodinnou terapií.
"Elektronická zařízení jsou v podstatě měkké drogy. Jako každá nová droga jsou ale nejen společensky přijatelná, ale také hojně podporována. V minulosti to tak bylo třeba s cigaretami, o kterých se původně myslelo, že prospívají zdraví. Uplynulo tři sta let a z cigaret je metla lidstva," sdělil Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že nadužívání podobných zařízení má potenciál významně narušit mezilidské vztahy.
Podle jeho názoru by se rodiče měli kontaktu dětí a elektroniky, například tabletů, počítačů a televize, co nejvíce vyhýbat, a to především s ohledem na jejich školní prospěch.
"Ptát se, kolik času by měly děti trávit u elektroniky, je jako ptát se, kolik cigaret by měly cestou do školy vykouřit. Rodiče, kteří toto umožňují, by se z toho podle mého názoru měli zodpovídat. Existují již statistiky, které říkají, že čím více času děti hrají hry u na počítači a dalších zařízeních, tím horší jsou jejich školní výsledky, zvlášť z matematiky. Horší prospěch mívají kupodivu také děti, které umí ovládat počítač lépe než jejich rodiče, což je něco, co by člověk ještě před třiceti lety nejspíš netipoval," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog.
Je pochopitelné, že v dnešní době se člověk zcela bez elektroniky neobejde, ať už kvůli práci nebo výuce. I přesto, že některým lidem v závislosti na typu konzumovaného obsahu může podobná činnost něco dát, je podle Jeronýma Klimeše namístě snažit se užívání multimediálních zařízení omezit na nezbytné minimum.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.