Odkládání důchodového věku už má konkrétní obrysy a je to na papíře. Andor Šándor zmínil švindl na voliče
Už je to černé na bílém. Podle zjištění České televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí dohodnutého na koaliční radě minulý týden dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci budou mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech. V současnosti je věk pro odchod do penze pro muže a bezdětné ženy 64 let. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala politického komentátora a bezpečnostního experta Andora Šándora (65) o názor na »důchodovou novinku«.
Očekávaná úspora při zvýšení důchodového věku do roku 2060 o dva roky se podle materiálu MPSV a výpočtu ČT pohybuje okolo jednoho procenta HDP, tedy 73 miliard Kč, u zvýšení o tři roky je to 1,5 procenta, tedy 109,5 miliardy Kč.
V roce 2030 se má věk pro odchod do důchodu zastavit na 65 letech. Změny se nedotknou těch, kterým je nyní 57 a více. "Po roce 2030 začnou do penze chodit ty populačně silné ročníky. Myslím si, abychom udrželi slušné důchody, tak o tom musíme debatovat," řekl ČT ministr financí Zbyněk Stanjura. Zatímco opoziční SPD návrh nepodporuje, hnutí ANO je připraveno o něm jednat.
Podle Andora Šándora se dá na věc dívat několika směry. Jedním z nich však ale je, že jde de facto o švindl na voliče. "Když to řeknu před závorku, mně bude 66 let a neumím si představit, že bych nepracoval. To je ale moje subjektivní věc, kterou nemusí sdílet řada lidí. Co bych řekl ale vážně, že žijeme v zastupitelské demokracii, kdy strany do parlamentu jsou voleny na základě volebního programu. Nevzpomínám si, že by jedna z nich, která dnes je ve vládě, měla ve volebním programu tak zásadní změnu odchodu do důchodu tak, jak ji vláda navrhuje. Tím neříkám však, že to je špatně. Ale pokud má být zastupitelská demokracie, tak volíme strany podle toho, co mají v programu. Žádná z těchto stran nebyla zvolena do parlamentu, kdy by měla tuto zásadní věc ve svém volebním programu, což považuji jemně řečeno za podvod na voliče, ale to ať se s tím vypořádají sami, aby věděli, jaká má být odpovědnost v rámci zastupitelské demokracie," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.
Například muž, kterému je nyní 37 let, by měl jít do důchodu v 66 letech. Ještě později, v 68 letech, půjde do penze muž, kterému je nyní 26 let. V interním materiálu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhuje, aby i po roce 2030 rostl důchodový věk postupně. S každým ročníkem o necelé dva měsíce. Jurečka v současnosti nechtěl dokument navržený koaliční radě minulý týden komentovat. Zároveň dodal, že z náročných profesí by se odcházelo dřív bez sankcí. Takových lidí je asi půl milionu.
Ženy s jedním dítětem nyní odchází do penze v 63 letech a osmi měsících a ženy se dvěma dětmi v 62 letech a osmi měsících.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.