Flegr pochválil Prymulův projev: Kdyby přišel o tři týdny dříve, mohl zachránit tisíce životů, poznamenal
Projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, nakonec veřejnost viděla až v úterý. Ministr v něm mluvil o věcech, které jej podle jeho slov nejvíce tíží. Hovořil o nově chystaném plošném testování, vysvětlil přijatá opatření, přislíbil také lepší komunikaci a zdůraznil, že počty mrtvých budou stoupat. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala evolučního biologa Jaroslava Flegra, aby vyhodnotil odbornost projevu.
Flegr jako vědecký odborník uznal, že projev Prymuly měl lidově řečeno šmrnc. A dalo se z něj vyčíst, že situace je velmi vážná. "Projev se mi velmi líbil. Rozhodně výrazně kontrastoval s projevy jiných představitelů našeho státu a věřím, že nám v dnešní situaci pomůže. Kdyby však přišel o tři týdny dříve, mohl zachránit tisíce životů. Exponenciální nárůst počtu hospitalizovaných i zemřelých probíhá už od konce srpna a k onomu zmiňovanému zrychlení došlo už také zhruba před měsícem - když hygiena přestala stíhat trasovat nakažené. Pan ministr musel mít příslušná čísla k dispozici nejpozději v den nástupu do úřadu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Flegr.
Podle biologa a parazitologa jsou opatření, kterými se vláda snaží zamezit šíření viru a zároveň nezatížit ekonomiku, slušná.
"Přijatá opatření jsou podle mého názoru adekvátní a dávají nám šanci utéct hrobníkovi z lopaty – vyhnout se kolapsu zdravotnictví a neřízenému zhroucení ekonomiky. Ale jak to dopadne, záleží na tom, jak se k nim postaví veřejnost a jak jejich dodržování dokážou vynucovat orgány státu," upřesnil uznávaný vědec. s tím, že mezi opatřeními chybí nařízení, aby kde to jde, se pracovalo dočasně z domova.
"Myslím, že mezi opatřeními chybí především nařízení (nikoli jen doporučení) práce z domova ve všech případech, kdy to povaha činnosti umožňuje, a naopak přebývá ono plošné testování populace. Komukoli soudnému musí být jasné, že lidé, co se budou chtít vyhnout karanténě na testy nepůjdou a že i ty pozitivní nedokážeme včas dostat do karantény, když to nestíháme ani při dnešním testování 20 tisíc lidí denně," zdůraznil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.
Podle odborníka, který se v minulosti několik let zabýval studií parazita Toxoplasma gondii, by vláda měla zlepšit celkové trasování.
"Místo vyhazování peněz a práce praktických lékařů do kanálu bychom se měli pokusit obnovit dnes prakticky nefunkční systém cíleného trasování nakažených a navýšit jeho kapacity alespoň na pětinásobek. A to i za cenu, že by v rámci mimořádného stavu došlo na dočasné zrekvírování kapacit soukromých call center a k zaškolení tisíců osob z řad momentálně nezaměstnaných pracovníků z oblasti pohostinství a turistického ruchu," dodal Flegr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.