Lukáš Pollert se zastal Davida Svobody: Ministryně obrany Černochová zbytečně eskaluje situaci
Bývalý moderní pětibojař David Svoboda skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV). Za výroky k válce na Ukrajině a návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží dostane důtku od ředitele Dukly Pavla Bence. Informovala o tom ministerstvo obrany, s jehož šéfkou Janou Černochovou se dnes Svoboda sešel. Olympijský vítěz z Londýna 2012 Svoboda čelí kritice po středečním rozhovoru v České televizi, kde relativizoval válku na Ukrajině. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila olympionika, lékaře a komentátora Lukáše Pollerta (53) s dotazem, jak se situaci ohledně Svobody dívá. Z jeho slov vyplynulo, že ministryně obrany by situaci neměla zbytečně »hrotit«.
Svoboda svůj konec v čele Komise sportovců ČOV zdůvodnil souběhem funkcí. "Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat. Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany," uvedl v tiskové zprávě.
Bývalý pětibojař nyní pracuje na Dukle jako trenér. Od ředitele tohoto armádního klubu Bence dostane za »nedodržení předpisů« písemnou důtku. "Voják má povinnost chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil," uvedl Benc.
Ministryně obrany Černochová, která už ve středu večer Svobodovy výroky ostře kritizovala, toto řešení situace přivítala. "Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a nesouhlasí s tím, aby ruští a běloruští sportovci startovali na olympiádě, když jejich ukrajinští kolegové umírají na frontě ve válce rozpoutané Ruskem a podporované Běloruskem. Tento jednotný postoj očekávám od všech vojáků," prohlásila. "Nejde o postih za názor, ale za nedodržení toho, jak by měl profesionální voják na veřejnosti vystupovat," dodala.
Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Lukáše Pollerta, jak se na věc dívá. Sám je totiž »v úvozovkách« v podobné situaci - je bývalý olympionik a souběžně s tím zaměstnanec nemocnice, jejímž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví.
"On souhlasil s organizací, která mu je nadřízená. Můžete s Mezinárodním olympijským výborem nesouhlasit, ale je to ten, který udává nějaká pravidla účasti na olympijských hrách. Pokud něco vyřkne a sportovec uvede svůj názor, že s tím souhlasí, tak na tom snad není nic špatného," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz respektovaný anesteziolog a bývalý sportovec.
"Ministerstvo obrany je zaměstnavatelem Davida Svobody. Jsem překvapen z toho, že člověk nemůže mít vlastní názor. Tady se nebavíme o schvalování nějaké trestné činnosti, genocidy, války a podobně, ale bavíme se tady o názoru. Z toho plyne to, že by se k tomu neměla vyjadřovat ministryně obrany - zbytečně eskaluje situaci, která je naprosto »malicherná« v kontextu s rozhodnutím MOV - protože ona jde proti pravidlu, které je zakotveno v Listině základních práv a svobod, tedy svobodnému vyjadřování. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale jeho vyjádření (Svobody, pozn. red.) je stále v mezích zákona a nejde o žádnou trestnou činnost," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert s tím, že souhlasí se slovy Davida Svobody, který uvedl, že první obětí v každém válečném konfliktu je pravda.
Se Svobodou se šéfka obrany Černochová dohodla na společné návštěvě ukrajinských vojáků, kteří jsou na výcviku v Česku. "Pojedeme za nimi na Libavou, abychom si společně vyslechli jejich příběhy o tom, čeho se Rusko na Ukrajině dopouští," uvedla. Na rozloučenou Svobodovi předala plakát s portréty ukrajinských sportovců zabitých nebo pohřešovaných kvůli bojům na Ukrajině.
Pětibojař npor. David Svoboda skončí v Komisi sportovců ČOV. Zároveň mu dnes ministryně @jana_cernochova předala plakát s portréty ukrajinských sportovců zabitých nebo pohřešovaných kvůli bojům na Ukrajině.
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) March 31, 2023
👉https://t.co/v9sWiZiEOV pic.twitter.com/tZ2l7Ktv1g
Svoboda České televizi řekl, že sportovci by neměli být diskriminováni na základě svého politického postoje. Hovořil také o tom, jak již bylo zmíněno, že první obětí v každém válečném konfliktu je pravda, a rezoluce valného shromáždění OSN, které opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině okomentoval slovy: "Může to být klidně mýlka, co já vím."
Ještě ve středu v noci se Svoboda snažil své výroky korigovat a tvrdil, že nechtěl rozhodně hájit Rusko a Bělorusko ani Mezinárodní olympijský výbor, který doporučil návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Jeho hlavním záměrem prý bylo prezentovat neutrální postoj Komise sportovců ČOV, který se opíral o výsledky průzkumu mezi dvěma stovkami sportovců. Úplně vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodního sportu podpořilo 49 procent z nich.
Kdo je Lukáš Pollert:
Narodil se 24. března 1970 v Praze. Je český lékař, bývalý komunální politik a bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1. Na mistrovství světa získal v roce 1997 stříbrnou medaili. Z evropských šampionátů si přivezl dvě stříbra a dva bronzy. V roce 1993 vyhrál celkové pořadí Světového poháru v kategorii C1. Na Letních olympijských hrách 1992 v Barceloně vybojoval zlatou medaili, v Atlantě 1996 získal stříbro. Sportovní kariéru ukončil v roce 2000, aby se mohl věnovat medicíně, kterou vystudoval. Vzbudil kontroverzi a zároveň obdiv ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 tisíc korun, které poté věnoval nadaci Drop In.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.