Návrhy na úpravu DPH okomentoval exšéf resortu financí Miroslav Kalousek. Jeho slova se Zbyňku Stanjurovi líbit nebudou
Návrhy na úpravu daně z přidané hodnoty (DPH) ještě budou muset posoudit předsedové koaličních stran. Budou o něm jednat spolu s dalšími konsolidačními opatřeními v dubnu, uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo financí (MF). Ke konkrétním úpravám DPH se resort před finální koaliční dohodou nechce vyjadřovat. Ministr financí Zbyněk Stanjura (59) obecně uvedl, že ve snížené sazbě DPH by měly být položky s nezpochybnitelným sociálním a zdravotním významem. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa resortu financí a politického glosátora Miroslava Kalouska (62), který úpravu DPH vnímá v současné situaci jako nešťastný vládní krok.
Česká televize (ČT) v pondělí uvedla, že podle návrhu MF by se měly sloučit snížené sazby DPH, které jsou v současnosti deset a 15 procent. Nová snížená sazba by měla být 14 procent. Zároveň by se měly do základní 21procentní sazby přesunout některé položky, které jsou nyní v jedné ze snížených sazeb. Podle ČT by se to týkalo například ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, točeného piva, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také sportovních a kulturních akcí. Úprava by podle ČT zvýšila příjmy státu zhruba o 24 miliard korun.
"Všichni ministři se shodnou, že naším největším nepřítelem je inflace, tedy zvyšování cen. A je samozřejmé, že zvýšení DPH je administrativní zvýšení cen, to znamená, že je to proinflační - přispěje to k inflaci. Za situace, ve které jsme, by vláda měla volit jiné nástroje ke snižování deficitu, zejména úspory, tedy škrty, nikoliv administrativní zvyšování cen," uvedl pro ŽivotvČesku.cz někdejší zkušený politický matador Miroslav Kalousek.
Podle MF je hlavním důvodem pro sloučení snížených sazeb DPH zjednodušení systému, a tím omezení příležitostí k daňové optimalizaci. "Rozpočtově mírně pozitivní pro státní rozpočet ve výši jednotek miliard korun by byla právě společná snížená sazba ve výši 14 procent. Rozpočtově významněji pozitivní ve výši nízkých desítek miliard korun by naopak byly přesuny jednotlivých položek mezi sníženou a základní sazbou," sdělilo ministerstvo.
MF uvedlo, že návrh vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) a z následných jednání pracovních koaličních skupin. Zdůraznilo, že úprava DPH bude spolu s dalšími návrhy na konsolidaci rozpočtu podkladovým materiálem pro lídry koaličních stran, kteří se dohodnou na konečné podobě konsolidačního balíčku. Ten by měl od roku 2024 snížit strukturální deficit, tedy výsledek hospodaření státu po očištění o hospodářský cyklus, nejméně o jedno procento HDP, což odpovídá 70 miliardám korun.
Podle Miroslava Kalouska je plán vládní koalice směrem k tomu, aby se lidem zdražily některé položky v rámci životního standardu. "Bude to příspěvek k inflaci, zvýší se ceny, pokud se zvýší vodné a stočné, zvýší se tak logicky náklady na bydlení, na druhé straně to vyvolá potřebu vyšších dávek a příspěvků na bydlení. Přijde mi to jako velmi nešťastný krok. A znovu zopakuji, deficit se má, tedy podle mého názoru, řešit razantními úsporami. Nemám nic proti sjednocování sazeb DPH, tři sazby jsou omyl, dvě sazby stačí. Za současné situace přispívat inflaci administrativním zvyšováním cen je nešťastné," upřesnil někdejší šéf resortu financí Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.
Strukturální deficit byl loni podle ministerstva financí 2,6 procenta HDP. Celkový schodek rozpočtu 360,4 miliardy korun odpovídal 3,6 procenta HDP. NERV upozorňuje, že strukturální deficit je v současné výši neudržitelný.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.