Inflace se nevyhýbá ani půjčkám. Až na výjimky
Máme za sebou rekordní rok 2022 s dvoucifernou inflací. Ta ovlivnila život v Česku v ohromné míře, pro některé domácnosti, ale i podniky přinesla vážné, až likvidační následky. Zdražování nezpomaluje ani v začátku roku 2023, přestože ceny energií na hlavních trzích už významně poklesly. Inflace se propsala i do půjček, i když s několika výjimkami. Které půjčky si dnes můžete vzít za stejnou cenu, jakou měly v roce 2021, tedy dávno před inflačním běsněním?
Celková inflace roku 2022 se vyšplhala na 15,1 %
Český statistický úřad, který vývoj cen sleduje, vyhodnotil souhrnnou inflaci roku 2022 na 15,1 %. Inflace se sleduje na takzvaném spotřebním koši, což je modelový seznam položek, které průměrná česká domácnost kupuje. Koš obsahuje 12 skupiny položek, a každá z nich má svou vlastní váhu, kterou ovlivní výpočet výsledné hodnoty…
Co to pro vás znamená? Že v ČSÚ zjištěná inflace vůbec nemusí odpovídat té vaší. Každá domácnost a každá firma si loni zažili svou vlastní míru inflace. Pokud domácnost platí především za potraviny a hypotéku, za energie a oděvy, inflace pro ni mohla být i na úrovni 40 %. Nebo mohla být naopak nižší - vždy v závislosti na tom, jaké zboží daná domácnost či jednotlivec typicky nakupuje.
Zdražily i nebankovní půjčky, ale jen některé
Inflace se propsala i do finančního světa. V investicích snížila výnosy, v půjčkách většinou zvýšila jejich ceny. Proč? Protože peníze se vlivem inflace v čase znehodnocují. A úrok, který si věřitel za půjčku napočítá, má zajistit takové zhodnocení půjčených částek, které se věřiteli vyplatí.
Protože bankovní a některé nebankovní půjčky byly ještě začátkem roku 2022 levnější než později vyhlášená základní repo sazba (ta je od června 2022 na 7 %), nestalo se pozdější zdražení úvěrů žádným překvapením. Jaké jsou současné ceny bankovních i nebankovních úvěrů a o kolik převyšují repo sazbu vyhlášenou ČNB, si můžete zjistit na tomto místě.
Zajímavější je zjištění, že některé nebankovní půjčky naopak nezdražily vůbec. Které to jsou? Krátkodobé půjčky do výplaty (na jeden měsíc) nebo mikropůjčky se splatností do tří měsíců. Události posledního roku ukázaly, že tyto nebankovní půjčky jsou zvláštním segmentem úvěrového trhu, který na změny repo sazby a celkově na vývoj inflace příliš citlivý není.
U hypoték se inflace dostala i na stovky procent
Hypotéky jsou na tom přesně opačně. Citlivě reagují jak na základní úrokovou sazbu v ekonomice (repo), tak na dlouhodobý úrokový swap (IRS) - a ten je ovlivněn především inflací a dalším vývojem na trzích. Klienti s hypotékou, kterým během roku 2022 končila fixace, se tak museli srovnat s navýšením ceny jejich úvěru třeba i na 300 % ceny původní!
Nadějí zůstává očekávaná stagnace míry inflace (resp. její zpomalení), a tím i možné snížení repo sazby. Jakmile ceny hypoték zase klesnou, mohou klienti s vysokou sazbou využít jejich refinancování. Pokuty za předčasné splacení hypotéky jsou teď díky přístup ČNB k této problematicky spíše jen symbolické. Výrazné zlepšení se čeká od roku 2024, nejpozději 2025.
Jaká bude inflace v roce 2023?
Základna pro sledování meziročního vývoje cenové hladiny je nyní vysoká. Protože inflace roku 2022 dosáhla na dvouciferná čísla, očekávají odborníci snížení tempa růstu cen pro druhou polovinu roku 2023 na jednocifernou hodnotu. Ceny se totiž už budou porovnat s vysokými cenami roku 2022. Ale do ideálního stavu bude mít česká inflace stále daleko. Dodejme, že tím ideálem, na který ČNB cílí, jsou 2 - 3 % ročně.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.