Reklama:

Vydávají československé občanské průkazy. Na Slovensku jsou konspirátoři o krok dál než v ČR. Promluvil právník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2023

O bizarním sdružení Legitimní věřitelé České republiky, jehož členové odmítají rozdělení Československa, už média informovala. Naše kotlina ale v konspiraci zaostává za Slovenskem. Zde začalo podobné uskupení - »Slovanské Srdce« - dokonce vydávat průkazy totožnosti Československé republiky. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně těchto aktivit promluvil právník Michal Hašek.

Reklama:

Facebook občanského sdružení, které spravuje Viktor Garaj, se postupně naplňuje fotografiemi hrdých držitelů »preukazu totožnosti«. Jde o klasickou plastovou kartu s několika osobními údaji, dominantním nápisem »Československá republika« a malým státním znakem ČSR, který byl užíván do roku 1960.

Reklama:

V České republice se členové sdružení Legitimní věřitelé prohlašují za členy dočasné československé vlády a dožadují se kontroly nad majetkem státu. Lidé ze skupiny jsou také pravidelnými účastníky protivládních demonstrací, které pořádají jiné organizace. Není výjimkou, kdy se na nich domáhají uznání svého československého občanství. Redakce ŽivotvČesku.cz o tomto sdružení nedávno informovala, a to na základě reportáže, kterou přinesly Seznam Zprávy.

Právník Michal Hašek ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz upozornil, že do právních problémů v ČR se může dostat každý, kdo s odkazem na údajnou existenci Československa (České a Slovenské Federativní Republiky, ČSFR) odmítá respektovat platné české právo a povinnosti z něj pro každého plynoucí.

"Rozhodně nedoporučuji žádné fyzické osobě vydávat se za údajný státní orgán neexistující ČSFR a z tohoto titulu ignorovat platné české právo a jím stanovené povinnosti. Podle charakteru a míry takového jednání (například odmítání placení daní, poškozování veřejných listin či jejich pozměňovánípozn. red.) se může dotčená osoba dopouštět protiprávního jednání v oblasti správního, daňového, nebo dokonce za určitých okolností i trestního práva," konstatoval Hašek.

"Legitimním orgánem, tedy Federálním shromážděním ČSFR, byl přijat ústavně kvalifikovanou většinou samostatný ústavní zákon o zániku ČSFR, ČR a SR uzavřely sérii smluv upravujících řadu otázek souvisejících se zánikem ČSFR a vznikem samostatných států ČR a SR. Lze tedy konstatovat, že z pohledu práva byl zánik ČSFR a vznik nástupnických států ČR a SR legální," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Michal Hašek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: