Reklama:

Hurghadu obchází strach: Chování žraloků se změnilo, jsou agresivnější, říká expert

Žralok - Ilustrační snímek
Žralok – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2023

Při útoku žraloka u pláže v egyptském letovisku Hurghada zahynul ruský občan Vladimir Popov (†24), kterého nějakých 30 až 35 metrů od pláže napadl téměř třímetrový predátor. Podle agentury AP egyptské úřady uvedly, že útočil žralok tygří a že uzavřely 74 kilometrů dlouhý úsek pobřeží. Nepřístupný zůstane až do neděle. Pro ŽivotvČesku.cz o útocích žraloka v posledních letech promluvil potápěč a fotograf Richard Jaroněk, který má za sebou více než dva tisíce ponorů se žraloky.

Reklama:

Video incidentu koluje na sociálních sítích. "Ruský občan zemřel v důsledku útoku žraloka," uvedl ruský generální konzul v Hurghadě Viktor Voropajev a dodal, že úmrtí muže narozeného v roce 1999 potvrdily příslušné egyptské úřady. K incidentu podle Voropajeva došlo kolem 15:00 (14:00 SELČ) u pláže Dream Beach, která je obecním majetkem a nepatří k žádnému z hotelů. Ruský občan podle konzula nebyl turista, ale měl v Egyptě trvalý pobyt.

Jen málo Čechů má tolik zkušeností se žraloky jako Richard Jaroněk. Potápěč a fotograf žraloků s těmito mořskými predátory strávil mnoho času. Věnuje se jim už čtvrt století, plaval s nimi na mnoha místech celého světa.

Reklama:

"To, že žraloci jsou na mělčinách, není nic nového. Jsou to jejich typická loviště, kdy jim my jako lidé zabereme pláž. Protože mělčiny mají plankton, za ním plavou malé ryby, za nimi větší ryby a za nimi žraloci. Takže my jim zabereme pláž ve smyslu, že tam postavíme hotel, uděláme z toho letovisko, a najednou zjistíme, že tam jsou žraloci, protože oni tam přirozeně jsou. A další věcí je, že žraloci v těch vodách u pláží rádi spávají, protože víme, že musí celý život plavat, jinak by se utopili, nedošlo by totiž k okysličování žáber. Když si chce žralok odpočinout, tak si lehne do malých příbojových vln, kolébá se a leží tam a nad hlavou mu plavou lidé," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert.

"Pod sebou ve vodě žraloky podle lokality máme, ale nevidíme je. Pravdou je, že žraloci jsou agresivnější, protože jim mizí přirozená potrava, narušili jsme nějakou rovnováhu ve vodě, protože jsme vyhubili velké bílé žraloky, likvidujeme tygří žraloky. V ten moment ti, kteří se dostanou na vyšší pozici, nemají konkurenta a jsou zmatení. Za posledních 10 až 15 let se podle našeho pozorování změnilo chování žraloků. Nejde to ale shrnout do jednoho pytle, jde o souhru náhod," dodal pro ŽivotvČesku.cz Richard Jaroněk.

Egyptské ministerstvo životního prostředí později oznámilo, že žralok byl chycen a bude zkoumán v laboratoři, aby se zjistilo, co k neobvyklému útoku vedlo.

Na videu je vidět, jak žralok krouží a opakovaně napadá muže, který se mu snaží uplavat. Muže však žralok stáhne pod hladinu ještě předtím, než připluje loď s plavčíkem. Na dalších videích je vidět chycený žralok.

Případy napadení lidí žralokem jsou v Egyptě spíše výjimečné. V loňském roce však došlo v Hurghadě během několika dní ke dvěma smrtelným útokům, při nichž zahynuly turistky z Rakouska a Rumunska. V roce 2018 zemřel v egyptském letovisku Marsa Alam po napadení žralokem český turista.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: