Reklama:

Kauza Fremr očima Miroslava Kalouska: Šťouchl slovně do Petra Pavla

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2023

Komentář: Tým badatelů, který bude zkoumat profesní minulost soudce Roberta Fremra na pozadí fungování normalizační justice, bude vést ředitel odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Petr Hlaváček. O poskytnutí výsledků bádání v kauze soudce Fremra požádala ÚSTR Kancelář prezidenta republiky. Fremrovu kandidaturu na ústavního soudce schválil Senát. Prezident Petr Pavel ho však zatím vzhledem k novým informacím o Fremrově činnosti před rokem 1989 nejmenuje. Podle politického klasika a srdcem výrazného demokrata Miroslava Kalouska jde o kauzu, která mu není příjemná, nicméně je potřeba se na ni dívat jiným úhlem pohledu, řekl to pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pavel uvedl, že každou osobnost české justice, kterou navrhne na ústavního soudce, vybírá po pečlivé úvaze a prostudování všech dostupných informací. "To platí i u Roberta Fremra. Není mi proto lhostejné aktuální prohlášení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), že se v Archivu bezpečnostních složek nachází sedm kartonů archivních materiálů. Údajně je doposud nikdo systematicky nestudoval," uvedl prezident.

Reklama:

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila někdejšího politického fenoména Miroslava Kalouska s dotazem, jak se dívá na »kauzu Fremr«. Poukázal »lišácky« na letošní prezidentské volby.

"Každý trestní soudce před rokem 1989 musel počítat s tím, že bude soudit ve prospěch komunistického režimu. Každý. Bylo jen věcí pana prezidenta, zda bude v jeho nominaci na ústavního soudce člověk s minulostí před rokem 1989. Vzhledem k tomu, že jeho minulost před rokem 1989 není méně problematická, tak chápu, že navrhoval, jak navrhoval. Tahle diskuze byla do značné míry uzavřena prezidentskými volbami. Patřím k těm, kterým se to nelíbí, ale většina společnosti řekla, že jí to nevadí," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz současnou situaci svým pohledem zkušený politický bard.

Pavel požádal o poskytnutí relevantních informací a zdrojů v této věci, aby se detailně seznámil s jejich obsahem, podotkl. Archiv hlavního města Prahy požádal o seznam rehabilitačních spisů Obvodního soudu pro Prahu 4, které se týkají případů, kde Fremr rozhodoval. "Nemám v úmyslu jakékoliv rozhodnutí přezkoumávat, ale nechci ignorovat upozornění na nové, dosud neposouzené informace. Až se s nimi seznámím, bez odkladů zveřejním své rozhodnutí," upřesnil.

Výzkumníci se budou zabývat především kauzou Olšanské hřbitovy z roku 1988, uvedli to na oficiálním webu. Tento případ Fremr rozhodoval, důkazní materiál v něm podle ústavu manipulovala Státní bezpečnost. Historici přezkoumají i případy odsouzených za emigraci. Za nedovolené opuštění republiky bylo odsouzeno přes 110.000 lidí, což z nich podle ÚSTR činí nejvíce pronásledovanou skupinu obyvatel v komunistickém Československu.

Expertní skupina by měla do konce srpna vytvořit krátkou zprávu, která bude kontextualizovat Fremrovu činnost v 80. letech, řekl Hlaváček v ČT.

Fremr podle předběžné rešerše Archivu hlavního města Prahy za »nepovolené opuštění republiky« odsoudil ve 105 případech celkem 145 osob. Všichni byli po revoluci rehabilitováni a procesy byly označeny za politické, uvedl ústav. Emigraci trestal komunistický režim jako opuštění republiky podle paragrafu 109 tehdejšího trestního zákoníku.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: