Večer si sednou, každý si dá lahvinku vína, pustí si internet a udělají revoluci v celém vedení. Havlíček se ostře pustil do Pirátů a odvolaného Michálka
Rozhovor: Piráti v on-line hlasování Celostátního fóra těsnou většinou rozhodli o odvolání předsedy sněmovního klubu Jakuba Michálka z širšího vedení - Republikového výboru. Michálek potom na sociální síti Instagram oznámil, že rozhodnutí respektuje a v úterý podá rezignaci i na funkci šéfa sněmovní frakce. Dál se chce věnovat přípravě protikorupčních zákonů a modernímu řízení projektů státu. Reformy vnitřku České pirátské strany čekají na někoho jiného, konstatoval. Ohledně nečekaného »konce« Michálka pro ŽivotvČesku.cz poskytl poměrně ostrý rozhovor bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček. Z jeho slov se velmi lehce dalo rozpoznat, že Piráti rozhodně nejsou jeho »srdcovkou«.
Piráti v on-line hlasování Celostátního fóra těsnou většinou rozhodli o odvolání předsedy sněmovního klubu Jakuba Michálka z širšího vedení - Republikového výboru. Pane Havlíčku, jak tohle rozhodnutí vnímáte? O Michálkovi se mluvilo jako o jednom z největších tahounů České pirátské strany...
Nevěřícně koukám, jakým způsobem to Piráti dělají. Tak oni si večer sednou, každý si dá lahvinku vína, rozjedou internet a udělají revoluci v celém vedení. To, že pan Michálek z mého pohledu je člověkem nekompetentním, o tom není nejmenších pochyb. Zajímavé je to, jakým způsobem si s ním uvnitř strany vyřizují účty.
Je to vaším pohledem pro Piráty ztráta?
Netuším, jestli to bude pro ně ztráta. To je složité vyhodnotit, protože samozřejmě je otázka, kdo tam bude místo něj. V každém případě Pirát Michálek je mladý člověk, u kterého bylo zjevně patrné, že si neprošel ničím mimořádným v životě. Je to nezkušený člověk, který jednal obecně zkratkovitě, a bylo vidět, že postrádá nadhled. Že se soustředí pouze na tu parlamentní práci a na drobná vítězství, o nichž si myslí, že za ním stojí. Přitom však ve finále si myslím, že je to člověk, který si nic neprožil. A to je ale obecně problém Pirátů a lidí, kteří do politiky jdou příliš brzy a nedokáží mít žádný nadhled, podle toho to potom vypadá.
Před volbami Piráti ale měli vize, sny, řešení, cíle. Nicméně důvodem hlasování byl Michálkův návrh na změnu organizace strany, která by dala více kompetencí předsednictvu. Je to pro vás ukázka něčeho?
To není vůbec nic nového. Oni se chovají jako typičtí kolektivisté, novodobí neomarxisté. A oni, ti neomarxisté, se vždy chovali stejným způsobem. Oni samozřejmě hlásali nějaké dobro, ale ve finále, kdy šlo o jejich střechu nad hlavou, no tak na tom seděli. To byl typický rys kolektivistů a těch, kteří kázali, ale ve finále »sosali« ze všeho, z čeho se dalo. A podívejte se na Piráty. Oni jsou totálně přisátí na státní sféru.
Jak to myslíte?
Dnes jsou v nějakých veřejných funkcích - ve smyslu toho, že pracují pro státní správu. Oni jsou rozkutálení jako různí ředitelé, náměstci, já nevím co všechno na všech ministerstvech. A je i patrné to, že za normální situace to, co hlásali, by znamenalo, že z téhle strany okamžitě odejdou poté, co nastala kauza Dozimetr. Notabene ten Michálek v zásadě věcně správně řekl to, že peníze, které si strany propíraly někde v zahraničí v akcích Dozimetru, to znamená STAN a TOP 09, tak byly peníze, za které následně financovaly kampaň. Ale Piráti neměli tu odvahu odejít. Proč? Protože mají rádi funkce, mají rádi peníze. Oni velmi dobře ví, že kdyby skončili na těch »top« pozicích ve vládě, takže jim okamžitě »čtyřkoalice« vyhodí všechny Piráty ze všech státních funkcí, a tím pádem vlastně přijdou o všechno, to znamená - pro ně je to životní záležitost. Oni se toho vládnutí musí držet.
Upozorním ale, že v posledních průzkumech jsou Piráti jedinou stranou z pětikoalice, která si udržuje stabilní podporu, možná i nepatrně jim roste. Co to vlastně říká?
Říká to to, že v podstatě nejsou v té vládě v žádných klíčových pozicích. Obvykle samozřejmě ti vládní činitelé ztrácí proto, protože ovládají klíčová ministerstva, to znamená, ať už to jsou finance, ať už to je, já nevím, průmysl a tak dále, nebo samozřejmě zdravotnictví, to jsou silně sledovaná ministerstva, no a na těchto postech logicky klesá popularita těch stran, ale Piráti v zásadě dostali, co dostali, ministerstvo pro místní rozvoj, což je ministerstvo, které lidi takřka ani neznají, ministerstvo zahraničních věcí, které nikdy nebylo úplně konfliktní, a těch poslanců mají relativně málo. Čili taky toho málo zkazí, takže to je celkem logický výsledek.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.