Reklama:

Smír lékařů a vlády: Zvolené řešení i projevy Fialy a Válka na "tiskovce" jsou koncentrovaným diletantstvím, říká expert Dostál

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2023

Jako krátkozraké řešení, fatální nevynucenou chybu nebo ustoupení vydírání označují oslovení odborníci fungování systému veřejného zdravotního pojištění s ohledem na dohodu, kterou v pátek podepsal premiér Petr Fiala (ODS), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), zdravotnických odborů a České lékařské komory (ČLK). Z veřejného zdravotního pojištění podle dohody vyčlení pojišťovny 9,8 miliardy korun na růst odměňování v nemocnicích. Víc peněz podle odborníků ale problémy zdravotnictví nevyřeší, jsou nutné reformy vedoucí k vyšší efektivitě a oslabení politického vlivu. Pro ŽivotvČesku.cz k tématu poskytl komentář právní expert přes zdravotnictví Ondřej Dostál.

Reklama:

"Premiér a zdravotníci se dohodli na konci protestu a pacienti se neocitnou bez péče. To je ale asi jediné hezké, co k tomu lze říci. Zvolené řešení i projevy Fialy a Válka na tiskové konferenci jsou koncentrovaným diletantstvím. Nejde o řešení krize, ale její pouhý odklad o pár měsíců," uvedl Dostál v úvodu svého komentáře pro ŽivotvČesku.cz.

"Jedná se o značně krátkozraké řešení. Ačkoliv jsou odbory a zřejmě i někteří lékaři spokojení, navržené řešení podle mého soudu nevede k vyšší efektivitě systému, kterou tolik potřebujeme," uvedl Jakub Hlávka, vedoucí Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vyšší platy podle něj nevyřeší to, že zejména mladí lékaři musí pracovat mnoho hodin přesčas.

Reklama:

Právník Dostál dále vylíčil, že premiér prolomil několik takzvaných »tabu«. "Zaprvé popřel své tvrzení, že se stávkujícími nejedná pod nátlakem. Právě naopak, jedná pouze pod nátlakem. Další odboráři, ze školství či z průmyslu, to již příště budou vědět. Dále - zadruhé - se stalo zjevným, že už nemáme systém zdravotního pojištění, kde pojišťovny nakupují péči, ale státní systém, kde se špitálům přidělují rozpočty podle kapricu politiků. Fiala si z VZP udělal kasičku pro řešení svých politických problémů, mimochodem vyvolaných jeho vlastními poslanci, jejichž přílepek o přesčasech byl rozbuškou celého protestu. Zatřetí - ostatní zdravotníci, praktici, ambulantní specialisté, lékárníci či sestry v domácí péči, kteří nepracují v nemocnicích, veskrze ani nejsou zaměstnanci pod mzdou a nedostanou tedy nic, už napříště vědí - jak na to. Proč se účastnit dohodovacích řízení o úhradách s pojišťovnami, přijímat kompromisy? Sjednat úhrady rok 2025 bude peklo, pokud se i ostatní zdravotnické segmenty poučí, přestanou pojišťovny šanovat, nedohodnou se na ničem a radši přitlačí na Fialu," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz odborník v oblasti zdravotnictví.

Podle odborů zásadní změny nastanou až od ledna 2025, kdy by měl začít platit samostatný zákon o odměňování zdravotníků, který přislíbil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle odborů by měl garantovat odměnu pro lékaře podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy za základní pracovní dobu bez přesčasové práce. "Pokud ze strany vlády nebudou patrné kroky k uvedení těchto změn do praxe ve stanoveném termínu, bude LOK iniciovat další protestní akce, a to v podstatně větším rozsahu," doplnili odboráři.

"Mimochodem, nechci čtenáře nudit účetními předpisy, vždyť jde jen o jejich miliardy… Ale pokud VZP vyplatí peníze na mzdy v nemocnicích z provozního fondu, který k tomu dle zákona a »fondové« vyhlášky neslouží, a nedostanou to pod zdravotně pojistný plán, mělo by nad ní vykonat Stanjurovo ministerstvo spolu s Válkovým kontrolu a případně ustanovit nucenou správu; tipněme si, zda si na to některý úředník troufne. Na druhou stranu, pokud Fiala nakládá s penězi VZP, jak se mu zlíbí, čím se to od nucené správy liší? Válek na tiskovce představil reformní novelu zákona, který prý bude řešit vše již systémově. Řekl například, že ten zákon umožní hradit přeshraniční péči. Jen škoda že toto už platí od našeho vstupu do EU a v zákoně to výslovně je pod »§§ 14-14c od roku 2014«, což by i Válek mohl vědět, nebo se zeptat spolustraníka Leoše Hegera, za nějž se to tam napsalo. Pokud je i zbytek reformy takto kvalitní, máme se na co těšit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: