Reklama:

První výhled počasí na leden: Zpočátku nadprůměrné teploty, následně se dostaví zima

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2023

Teploty v Česku jsou i nadále výrazně nadprůměrné. "Ve čtvrtek bylo v odpoledních maximech v Českých Budějovicích 14 °C, překonán tak byl teplotní rekord z roku 1983. A teplotně nadprůměrné počasí nás čeká i na přelomu prosince a ledna. Odpolední teploty budou stoupat až k 10 °C," uvedla konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lámat se začne počasí na konci první lednové dekády.

Reklama:

"Ve stratosféře začíná náhlé stratosférické oteplení. Polární vír během zimního období slábne kvůli nárůstu teploty a tlaku ve stratosféře a vést může až ke kolapsu polárního víru a uvolnění studeného arktického vzduchu do Evropy," vylíčila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a následně blíže vysvětlila, co je polární vortex.

"Polární vortex je velká cyklonální oblast, která pokrývá celý severní pól až po vrchol stratosféry, kdy důležitá je jeho aktivita, protože v zimním období má velký vliv na počasí na celé severní polokouli. Silný polární vortex znamená silnou polární cirkulaci, kdy uzamkne chladný vzduch do polárního kruhu, což přináší mírnější zimní podmínky. Naopak slabý polární vír hůře zadržuje studený vzduch a dostat se může z polárních oblastí," objasnila rozdíl mezi slabým a silným polárním vortexem odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz a dále přiblížila, jak vzniká polární vír.

Reklama:

"končícím létem teplota i tlak v polárních oblastech klesají a vzniká silný globální tlakový rozdíl mezi polárními a subtropickými oblastmi. Na severní polokouli se začíná vyvíjet cyklonální cirkulace, tedy takzvaný polární vortex, který sahá až do stratosféry. Nejsilnější je polární vír nejčastěji v listopadu a v prosinci, protože je stratosféra nejchladnější," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a dále nastínila, jaké počasí přináší deformace polárního víru.

"Arktický vzduch se dostává nad starý kontinent i do mírných zeměpisných šířek a přináší k nám silné mrazy a často i sníh. Nestává se to však pokaždé po jeho oslabení nebo kolapsu, protože závisí i na mnoha dalších faktorech," sdělila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že velký kolaps polárního víru přinesl leden 2021.

"Průměrná lednová teplota v ČR z let 1981 až 2010 je -2 °C a průměrné srážkové úhrny se pohybují na 44 milimetrech," ohlédla se na závěr do historie Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a současně zmínila několik důležitých údajů.

Lednové extrémy:

Nejchladnější leden: 1942 – s průměrnou teplotou -11,6 °C

Nejteplejší leden: 2007 – s průměrnou teplotou 3,1 °C

Nejvyšší rychlost větru: orkán Kyrril, 19. 1. 2007, Labská bouda, 208 km/h

Nejnižší průměrná denní teplota: 23. 1. 2004, Kvilda-Perla, -30,3 °C

Nejvyšší teplota: 29. 1. 2002, Ústí nad Labem, 18,8 °C

Nejvyšší denní srážkový úhrn: 2. 1. 1922, Zvonková, 102 mm  

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: